Genel 04 KASIM 2010 / 15:53

İşte IPtivibu ile ilgili merak ettiğiniz herşey!

TTNET'in IPTV servisi IPtivibu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları cevaplıyoruz.

TTNET'in IPTV servisi IPtivibu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları cevaplıyoruz.


Bilindiği üzere TTNET, bundan birkaç hafta önce gerçekleştirdiği bir toplantıda IPTV servislerinin deneme sürecinden çıktığını ve altyapının hazır olduğu yerlerde servis olarak sunulacağını duyurmuştu. TTNET, ardından IPTV kavramının toplumun geneli tarafından anlaşılması için çaba içine girdi ve 4 Kasım'da gerçekleştirdiği bir toplantıyla servisin detaylarını canlı bir gösteri eşliğinde aktardı.

Biz de BTnet.com.tr olarak bu toplantının konuğuyduk ve hem gösteriyi izledik, hem de IPTV hakkında en çok merak edilen konulara dair yetkililerin cevaplarını derledik. İşte IPTV ile ilgili merak ettiğiniz her şey:

IPTV'nin diğer yayın aktarım servislerinden ne farkı var?

IPTV hizmetleri genişbant internet bağlantısı üzerinden sunuluyor. Bu sayede TV kanallarının yanı sıra etkileşimli servisler de sunmak mümkün. Servis ayrıca canlı yayını durdurma, kaydedilmiş yayını ileri veya geri alma, kaçırdığınız programları istediğiniz zaman seyredebilme, hazır içerikleri arasından seçim yapıp satın alma gibi fonksiyonları da barındırıyor.

IPTV'nin yenilikleri genel olarak seçim (kullanıcının isteğe bağlı olarak istediği yayını satın alıp izleyebilmesi), kontrol (yayını durdurup devam ettirebilme gibi özellikler ve etkileşimli internet servisleri) ve özgürlük (kaçırılan yayınların arşivlenerek 1 hafta içinde istendiği zaman izlenebilmesi) olarak sıralanıyor.

Sunulan etkileşimli servisler neye benzeyecek?

Televizyon izlerken anlık maç sonuçlarına ulaşmak, hava durumunu öğrenmek, Twitter üzerinden mesajlaşma, Yemeksepeti.com'dan yemek siparişi verme, Flickr uygulamasıyla televizyon üzerinden fotoğraf albümü görüntüleme, uçak kalkış ve iniş bilgilerini görüntüleme gibi uygulamalar IPTVBu servisinin şimdilik sahip olduğu etkileşimli yetenekler arasında yer alıyor.

TTNET'in IPtivibu servisinde hangi kanallar yer alacak?

Servise dahil olan şimdilik yerli ve yabancı toplam 102 kanal bulunuyor. Bunun yanında yüzlerce film ve binlerce alternatif içeriğe sahip seç-izle ve kirala-izle gibi seçime dayalı kanallar da mevcut.

Sistemde HD kanal mevcut mu?

IPtivibu'da Bebe TV HD, TRT HD, MyZen HD, Luxe TV HD, i-Concerts HD, FilmClub1 HD, FilmClub2 HD, Club1001 HD, BBC HD adı verilen HD kanallar yer alıyor.

HD yayın için ek ücret ödeniyor mu?

Hayır. Servise dahil olarak gelen set üstü alıcılar HD yayınları doğal olarak destekliyor.

Kapsam ne durumda? Kimler sahip olabilecek?

IPtivibu şimdilik sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de altyapının yeterli olduğu pilot bölgelerde uygulanıyor. Altyapı iyileştirmeleri tamamlandıkça yurt genelinde yayılım sağlanması planlanıyor. Servisi şimdiye kadar 2 bin test kullanıcısı deneyimledi.

Fiyatlar ne durumda?

102 kanal, Tekrar-İzle, Geri al-İzle, Durdur-İzle ve Seç-İzle özelliklerine sahip olan Standart Plus Paketi aylık 29 TL. Seç-İzle altında yüzlerce film, dizi, belgesel ve çocuklarla ilgili içerikler, müzik klibi sadece bir kez değil, abone olunan süre içinde sınırsız olarak izlenebiliyor.

Kirala-İzle altındaki yeni filmler 24-48 saatliğine kiralanabiliyor. Filmler, kiralama süresi bitene kadar sınırsız izlenebiliyor.

Standart Plus üzerine 7 TL eklenerek izlenebilen FilmClub sinema paketinde üç ek kanal bulunuyor: FilmClub1, FilmClub2 ve Club1001. Bu paket Aralık 2010 sonuna kadar ücretsiz olarak sunulacak.

Sistemin altyapı ihtiyacı nedir?

Bölgenizde 7 megabit veya üzeri efektif internet bağlantısına ihtiyacınız var. Servise başvurduğunuzda önce bölgenizdeki altyapının bu koşulu yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

TTNET'in bu servisle öngördüğü gelir modeli nasıl?

TTNET'in gelir modeli sadece abonelerden gelen aylık servis ücretine dayanıyor (şimdilik).

Servisten sadece TTNET ADSL aboneleri mi yararlanabilecek?

Evet. Diğer operatörlerden internet servisi alanlar bu hizmetten yararlanamıyor.

Erotik kanallar var mı, olacak mı?

Hayır, hayır.

Birden fazla kutuyla evde birden fazla televizyonda farklı kanallar seyretmek mümkün mü?

Şimdilik böyle bir hizmet yok.

TTNET'in servise dair abone beklentisi nedir? Aboneler diğer dijital platformlardan mı gelecek?

TTNET şimdilik bu servisi anlatmak için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Buna servisin ihtiyaç duyduğu altyapı iyileştirme çalışmalarını da eklediğinizde başlangıç için rakamlar konusunda net bir beklenti yok. Fakat iddiaya göre servisin açık bir şekilde anlatıldığı potansiyel müşterilerin yüzde 95'i satın alma eğilimi gösteriyor.

Yayın için set üstü kutuları kim sağlıyor?

Vestel, Airties ve Motorola.

Servisi kullanmak internet kotasından götürüyor mu?

Hayır. Bu servis için ayrı bir veri yolu kullanılıyor. IPTV ile televizyon izlemek kotayı eksiltmiyor.

Televizyon izlemek sahip olduğunuz efektif internet bant genişliğini azaltıyor mu?

Hayır. Evinize gelen internet ve televizyon yayını ayrı veri protokolleri üzerinden ulaşıyor ve her ikisi kendi bant genişliğine sahip.

Televizyon izlemediğinizde IPTV protokolünden gelen bant genişliğini kullandığınız internet bağlantısına ekleyebiliyor musunuz?

Hayır (aslında ne de güzel olurdu!)

Sistem bir rating ölçüm sistemi olarak da kullanılacak mı, kullanıcıdan izinsiz ilişkilendirilmiş bilgi toplayacak mı?

Hayır (bize söylenen).

TTNET futbol yayın ihalelerine girecek mi, kendi içeriğini oluşturmak için yatırım yapacak mı?

Belki... Net bir cevap yok.

Uydularda şifrelenen şampiyonlar ligi maçları gibi içerikler IPtivibu'da da şifrelenecek mi?

Hayır. Çünkü IPtivibu domestik, yani Türkiye'ye özgü bir sistem ve böyle bir engele ihtiyacı yok.

Madem internet tabanlı bir sistem, kişiye özel reklam da gösterecek mi?

İlerde belki.

Bizden bu kadar. Eğer hala bu konuda biraz daha bir şeyler okumak istiyorsanız http://www.tivibu.com.tr/iptivibu adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun