Genel 21 EKİM 2009 / 08:11

İşte dünyanın en korsan ülkesi...

Devlet korsan dosya paylaşımıyla savaşıyor; vatandaşları paylaşmaya devam ediyor: İsveç.

Devlet korsan dosya paylaşımıyla savaşıyor; vatandaşları paylaşmaya devam ediyor: İsveç.


Korsan karşıtı organizasyon IFPI'ye (International Federation of the Phonographic Industry) göre İsveç'te 15-74 yaş aralığındaki vatandaşların %40'ı, neredeyse her gün, yasa dışı dosya paylaşımında bulunuyor. Bir internet anketiyle ulaşıldığı bildirilen sonuçlara göre bu grup, 2.8 milyon civarı internet kullanıcısından oluşuyor. Organizasyonun Yönetim Kurulu Başkanı Louis Werner'in açıklamasına göre bu yüksek bir rakam; ancak 'kendilerini şaşırtacak kadar' değil.

Daha önce TV kanalı Viasat için, SIFO Araştırma Şirketi'nin internet kullanıcılarıyla gerçekleştirdiği bir telefon anketi ise, IFPI'nin açıklamalarını yalanlar nitelikte. Bu araştırmaya göre İsveçliler'in yalnız %11'i telif hakları yasalarını çiğneyecek boyutta dosya paylaşımında bulunuyor. IFPI'nin açıklamaları, başta İsveçliler olmak üzere internet kullanıcıları tarafından da eleştiriliyor; 'abartılı' ve 'güvenilmez' olarak nitelendiriliyor.

Dünyanın en büyük BitTorrent arşivi olarak bilinen Pirate Bay, bu yıl haklarında açılan ve İsveç mahkemelerinde görülen 9 günlük bir dizi davanın ardından, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. İsveç, 7.3 milyon civarı internet kullanıcısı ve %81 penetrasyon oranı ile, daha uzunca bir süre bu tür iddialara maruz kalacak gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun