Genel 11 HAZİRAN 2010 / 09:58

İşte dünyanın en güçlü mikroskobu

Yeni geliştirilen bir mikroskop inceleme yapılacak olan nesneyi tam 20 milyon kez büyütüyor.

Yeni geliştirilen bir mikroskop inceleme yapılacak olan nesneyi tam 20 milyon kez büyütüyor.


Texas Üniversitesi araştırmacıları bugüne dek yapılmamış olanı başardı ve dünyanın en güçlü mikroskobunu geliştirdi. Nesneleri 20 milyon kez büyütülebilen mikroskobun, yeni kanser terapileri geliştirmek ve hastalıkları tanımlamak için kullanılması planlanıyor.

Bilim insanları mikroskopla ilgili, "Bize bilimsel tanılarda büyük avantaj sağlayacak olan ciddi çözümlere bu mikroskopla ulaşabiliriz. Bir atom parçası üzerinde hareket eden nanopartikülleri tek seferde inceleyebiliriz. Bu bilim için çok önemli bir gelişme." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Mikroskop şimdilerde sarsıntı ve titreşimlerden korunmak için özel tasarımlı bir laboratuarda tutuluyor. İleride Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik araştırmalarda kullanılması planlanan mikroskop, kanser hücrelerini yok etmek için kullanılan lazer sisteminde en uygun nanopartikülleri geliştirmek için de kullanılacak.

Mikroskop kısa süre sonra dünya çapında tüm araştırmacılar için erişilebilir olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun