Genel 18 NİSAN 2012 / 11:22

İstanbul Üniversitesi FATİH Projesi’ne kayıtsız kalmadı

İstanbul Üniversitesi FATİH Projesi'ne katıldı

İstanbul Üniversitesi ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ortak bilimsel çalışmaları ve eğitim-öğretim iş birliğini kapsayan protokol, “9. Sınıf MEB Türk Edebiyatı Z-Kitap Projesi”, “Türk Dili ve Edebiyatı Akademisi Projesi”, “FATİH Projesi’nin İncelenmesi ve Değerlendirilmesi”, “Şehir-Kültür-İSTANBUL Portalı Projesi” konularını içeriyor. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirip uygulamaya koyduğu yenilikçi projelerle eğitimde köklü değişiklikler planlanmıştı. Bu protokolle birlikte, İstanbul Üniversitesi bu değişim sürecine vizyoner yaklaşımlarıyla katkıda bulunmayı amaçlıyor.

İmzalanan protokolle, İstanbul Üniversitesi ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü dört projede iş birliği yapacak.

1. Proje: 9. Sınıf MEB Türk Edebiyatı Z-Kitap

Proje, okullarda kullanılan 9. Sınıf MEB Türk Edebiyatı ders kitabını PDF formatı üzerinde yazılı metinlere dokunulmadan çoklu ortam unsurları ile zenginleştirmeyi amaçlıyor. Projenin hedef kitlesini ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi okullarda görevli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri ve öğrencileri oluşturuyor.

2. Proje: Türk Dili ve Edebiyatı Akademisi

Bu projedeki amaç, uygulanacak hizmet içi eğitimlerle birlikte Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerini alanlarındaki yeniliklerin ve gelişmelerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışlar konusunda en üst seviyeye çıkartabilmek.

Bu projenin hedef kitlesini ise, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi okullarda görevli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri oluşturuyor.

3. Proje: FATİH Projesi’nin İncelenme ve Değerlendirmesi

Bu projeyle birlikte proje kapsamında seçilen pilot okullardan Yedikule Anadolu Lisesi'ndeki öğretmenlerin akıllı tahta kullanımı ve öğrencilerin tablet kullanımı konusundaki verimlilikleri değerlendirilecek. Bunun yanı sıra okulların yeni alt yapılarında yapılan değişimler, nitel ve nicel araştırma yöntemleri ışığında incelenecek.

Projenin hedef kitlesi, İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Yedikule Anadolu Lisesi’ndeki 9. sınıf öğretmenleri, öğrencileri, okul idarecileri ve bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinden meydana geliyor.

4. Proje: Şehir-Kültür ve İstanbul Portalı Projesi

Bu çalışmayla İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim 3. ve 4. sınıflarda okutulmak için hazırlanan “İstanbul” dersinin ders kitabının internet ortamında yer alması amaçlanıyor.  Görsel, belgesel, animasyon, çizgi film, eğitsel oyun, drama gibi öğelerle zenginleştirilen kitapla öğrenme sürecine katkı sağlamak hedefleniyor.Üniversitelerin bilgi birikimi genç nesillere aktarılacak

Protokol imza töreninin ardından açılış konuşmalarını YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İSUZEM Müdürü ve İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Alper Cihan yaptılar.

Konuyla ilgili konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitelerin çok uzun, yaklaşık 1000 yıl civarında tarihi olan, bağımsız düşüncenin, özgür araştırmanın merkezi olan kuruluşlar olduğunu söyledi. Söylet, bilgi ve iletişim çağında, böyle bir birikim yabana atılamayacağını ifade ederken, hiç bir ülkenin üniversitelerden vazgeçmeyeceğini altını çizdi. Sözlerine üniversitelerin ülkeleri ile bir bütün olması gerektiği ile devam eden Söylet, yaşam boyu öğrenim felsefesine inandığını dile getirdi.

Konuşmasına eğitim teknolojileri son yıllarda toplumun yaşadığı değişimde önemli rol oynadığına değinen Söylet, özellikle gençlerin ilgisini canlı tutmanın zorluğuna değindi. Söylet,  gençlerin sürekli daha fazlasını istediklerini belirtirken, bu doğrultuda öğrenim sürecine dahil olmak istemelerinin en doğal hakları olduğunu ifade etti.

İş birliği hakkında konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, bir çok üniversiteyle birlikte çalıştıklarını söyledi. Yıldız, yapılacak projelerle birlikte üniversite camiasının bulgularının ve araştırmalarının genç nesille paylaşılmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Fatih Projesi'ne değinen Muammer Yıldız, projenin bu ülkenin dünya çapındaki bir projesi olduğunu ifade etti . Fatih Projesi'nin 17 ilde ve 52 okulda uygulandığını söyleyen Yıldız, projenin çok değişik bileşenleri olduğunu belirtti. Yıldız, Türkiye genelinde İstanbul Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu 4 üniversitenin, Fatih Projesi’nin izleme ve değerlendirme kurulunda yer aldığını ifade ederek sözlerini noktaladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun