Genel 28 ARALIK 2015 / 14:03

İstanbul'un yeni havalimanı tasarımı belli oldu

İstanbul’da yapılacak 3. havalimanı hava trafik kontrol kulesi için düzenlenen uluslararası tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu.

İstanbul’un yeni havalimanı hava trafik kontrol kulesinin tasarımı için düzenlenen yarışmada, İtalyan tasarım stüdyosu Pininfarina ve mimarlık şirketi AECOM’un laleden esinlenerek tasarladıkları kule yarışmayı kazandı. Yarışmada finale kalan 5 takımı geride bırakan ekibin tasarımı, aynı zamanda uçakların aerodinamik yapısına da gönderme yapıyor.2015 yılının ilk çeyreğinde Hintli Mahindra Holding’e satılan Pininfarina firması, 85 yıllık deneyimiyle birçok alanda gerçekleştirdiği tasarımlarla dünyaya adını duyurdu. Tasarımı yaparken İstanbul’un simgesi haline gelen laleden esinlendiklerini belirten AECOM’dan Jennifer Dixon konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“ AECOM ve Pininfarina ekibi, Avrupa ve Asya’nın kavşak noktasında bulunan güzel, heyecan verici, modern ve son derece işlevsel bir tasarım yarattı.  Bu yeni havalimanı İstanbul’un ikonik binalarından biri olacak.”

Tek çatı altında 6 piste sahip olan tasarım ile İstanbul, dünyanın en büyük havalimanı terminaline sahip olacak. Karadeniz kıyısına 20 mil uzaklıkta inşa edilecek havaalanının 2018 yılında açılması planlanıyor.