Genel 06 HAZİRAN 2012 / 14:49

İstanbul "akıllı ulaşım"la rahatlayacak

IBM Türk ve Vodafone Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. işbirliğiyle hazırlanan “İstanbul Hareket Halinde” projesinin şehirdeki ulaşım hareketlerinin toplu taşımaya yön vermesi, ulaşımın daha “akıllı” olması ve yaşam kalitesinin artması bekleniyor. 

Hazırlanan projeyle birlikte yeniden düzenlenecek olan yolculuk alışkanlıkları, toplu taşıma ağları, bölgesel yoğunluklar, güzergâh ve zaman dilimleriyle İstanbul'un trafik sorununa kesin bir çözüm getirilmesi hedefleniyor. Yapılan işbirliğinde IBM’in veriyi işleme ve analiz etme çözümleri, Vodafone’un mobil haberleşme teknolojileri deneyimi ve Ulaşım A.Ş.’nin analitik ve ulaşım konusundaki bilgi birikimi bir araya geliyor.

Özellikle nüfusun giderek artmasıyla doğan toplu taşıma ihtiyacını karşılama adına büyük bir önem taşıyan proje, şehirlerin "akıllı" bir hale gelmesine de yardımcı olacak. Akıllı şehirlere geçişle birlikte, "yeşil" şehirlerin oluşmasına da olanak sağlaması beklenen proje kapsamında şehirlerdeki kirlilik seviyesinin azalması, karbon emisyonlarının düşürülmesi ve enerji verimliliği sağlanması gibi önemli katkılar sağlanması da hedefleniyor.

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, İstanbullulara daha iyi ulaşım hizmetleri sunmak için yapılan işbirliğinin önemi değindi. Yıldız, Ulaşım A.Ş. olarak doğru ve yerinde verilmiş ulaşım kararlarıyla yolculuk sürelerini kısaltmak, yürüme mesafelerini azaltmak ve hizmet seviyelerini eşit şekilde dağıtmak üzere çalıştıklarını söyledi. Yıldız, bu çalışmalarla birlikte minimum sürede, konforlu, herkese eşit hizmet seviyeli, doğru ücret politikalı, akılcı, hatları kolay öğrenilebilir, yaygın ve sıkışıklık etkilerinden arındırılmış bir toplu ulaşım hedeflediklerinin altını çizdi.

Yeni yollar yerine "akıllı çözümler" üretilmeli

Projenin şehirdeki yaşam kalitesini arttıracağını ifade eden IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, birçok büyük kentin, nüfus artışı ve büyümeyle birlikte 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Sadece yeni yollar yapmanın ya da yeni şeritler açmanın tüm sorunları çözmeye yetmediğini belirten Charouk, yeni alternatifler üretmenin önemini vurguladı. Charouk, IBM 4 yıldır çeşitli ülkelerde 2.500'ü aşkın akıllı şehir projesi gerçekleştirdiklerini söylerken, bu çözümlerin ulaşım alanında toplu taşım araçlarından, trafik sıkışıklığı yönetimine kadar pek çok alanda daha isabetli kararlar verilebildiğini ifade etti.

Konuya değinen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla Türkiye’de daha sürdürülebilir iş modelleri, dolayısıyla daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Timuray, özellikle mobil iletişimin toplum hayatı üzerinde daha etkin hale gelmesine olanak sağlayan M2M teknolojilerinin yaygınlaşmasına paralel olarak, günümüzde sağlık, eğitim, finans gibi pek çok farklı alanda çalıştıklarını söyledi. İstanbul Hareket Halinde projesinin, Vodafone Türkiye ve IBM Türk’ün birlikte uygulamaya koyduğu ve Türkiye’deki ulaşıma yönelik ilk akıllı uygulama olması açısından önemine değinen Timuray, gelecekte hayatımızın ve iş yapış süreçlerimizde önemli yer tutacak olan, “akıllı” sistemlere entegre hale geldiğini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun