Genel 09 KASIM 2010 / 15:54

İsrailliler saldırıları kısa mesajla öğrenecek

Ericsson ve eViglio'nun anlaşmasıyla İsrail halkı tehlikede olan bölgeleri telefondan öğrenecek.

Ericsson ve eViglio'nun anlaşmasıyla İsrail halkı tehlikede olan bölgeleri telefondan öğrenecek.


Ortadoğu'da sular durulmuyor. İran'ın nükleer çalışmalar yapması, Irak'ta bir türlü kendine gelemeyen iç dinamikler ve tabii ki uzun süredir devam eden Filistin - İsrail mücadelesi sona ermiyor. Ülkeler de olası risklere karşı kendi çıkarlarına göre çözümler geliştirmeye devam ediyor.

İsrail, vatandaşlarına saldırı riskini haber veren bir telefon uygulaması geliştirdi. Buna göre, istenen bölgeler seçilerek saldırı riski olduğunda cep telefonuna kısa mesaj gelecek. Böylece İsrailli vatandaşlar olası bir saldırıdan korunma şansı bulacak.

Uygulamayı yazılım şirketi eViglio, Ericsson'la birlikte geliştirdi. Sistemin Haziran 2011'de yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bunun yanında sistemin cep telefonları dışında televizyon ve radyo istasyonları, web siteleri ve reklam panolarında da çalışabilir olması hedefleniyor.

Sistemin maliyetinin 7 milyon doları bulacak. İbranice, İngilizce, Rusça ve Arapça gibi dillerde geçecek mesajlarda hangi bölgelerin etkileneceği detaylı olarak belirtilecek.

eViglio'nun kurduğu sistemin doğal afetler için de kullanılması planlanıyor. Verilere bakıldığında İsrail'de her 80 yılda bir büyük deprem gerçekleşiyor.

Büyük depremlerin yaşandığı ülkemizde de benzer bir sistem kurulsa oldukça fazla hayat kurtarabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun