Genel 05 EKİM 2010 / 06:12

"İş yapış süreçlerinde optimizasyonun anahtarı BT"

Prof. Dr. Dennis Anderson, küresel kriz sonrası BT'nin rolünü değerlendirdi.

Prof. Dr. Dennis Anderson, küresel kriz sonrası BT'nin rolünü değerlendirdi.


 

Birleşmiş Milletler BT Danışmanı, Teknolojist ve Stratejist Prof.Dr. Dennis Anderson, ‘Gelecek 10 Yılda CIO'ları Neler Bekliyor?' başlıklı sunumuyla Bilişim Zirvesi'10'un ilk gününde katılımcılarla buluştu.

Günümüzde çok sayıda yeni nesil cihazın hayatımıza girdiğini ifade eden Anderson, CIO'ların bu araçları kullanmasının ve yönetmesinin önemini vurgulayarak sözlerine başladı. Sosyal ağların gelişimine dikkat çeken Anderson, bu platformların şirketlerin süreçlerine yansımalarına değindi. Anderson, "İnternet aracılığıyla pek çok şey yapılıyor. Bunlardan bir tanesi ilişki yönetimi. Peki birebir ilişki boyutuna tekrar nasıl geçeceksiniz? Çok fazla gelecek vaat eden olanak söz konusu. Ancak şirketlerin bu konuda aslında stratejilerinin olmadığını görüyoruz" dedi. Sosyal ağlara işaret eden Anderson, bu yapıları verimli kullanma konusunda ipuçlarını paylaştı.İş süreçlerinin optimizasyonuna işaret eden Anderson, bu süreçlerin daha akıllı yapılar haline getirilmesi konusuna değindi. Anderson, küreselleşen dünyada şirketlerin rekabet gücünü artırmalarının her zamankinden önemli hale geldiğini belirtti.

Kriz oyunun kuralını değiştirdi

2007'den itibaren küresel pazarda yaşanan ekonomik krize değinen Anderson, bu sürecin iş dünyasında pek çok şeyi değiştirdiğini kaydetti. Ekonomik koşulların BT yatırımlarını ve iş kararlarını etkilediğini belirten Andersen, bu dönemde diğer yatırımların aksine BT yatırımlarının etkilenmeyeceği kanısının söz konusu olduğunu; ancak bunun yanlış olduğunu söyledi. Anderson, bu dönemde CIO'ların beklentisinin aksine BT yatırımlarında da bir düşüş yaşandığını sözlerine ekledi. Krizin dünyayı derinden etkilediğinin altını çizen Anderson, gelinen noktada büyük bir belirsizlik olduğunu sözlerine eklerdi. Bu belirsizlikle beraber fonların azaldığını ifade eden Anderson, bu bağlamda ekonok fırsatların da azaldığını belirtti. Anderson, bu faktörler sonucunda BT yatırımlarının da etkilendiğini söyledi. Anderson krizin iyi yönünün insanların gerçekçi hedefleri önlerine koyarak, kısıtlı kaynaklarla hareket edebilmöe kabiliyeti kazanması olduğunu ifade etti.

CIO anahtar

Krizin iş dünyasına etkileri konusunda sözlerini sürdüren Anderson, "Daha az inovasyon ama daha fazla güvenlik söz konusu. Operasyonların daha verimli hale gelmesi; az çalışanla daha fazla iş yapma anlayışı yerleşiyor. Bu noktada BT'nin rolü de değişti. BT iş yapış şekillerini kökten değiştirdi. Ancak hala tam değil. BT işi destekliyor. Düne baktığımız zaman BT operasyonel bir işlevdi. Gelecekte ise durum değişiyor. CIO'lar anahtar yönetici haline geliyor. Verimliliğin en üst seviyeye çıkarılması gerekiyor. İş zekâsı öne çıkıyor. Bilgi ve akıllı veriye dayalı akıllı kararların alınması gerekiyor. Diğer yandan otomasyon öne çıkıyor. CIO bunların hepsini gerçekleştirmeli" dedi.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun