Genel 04 EKİM 2010 / 12:45

"İş dünyasındaki sorunlar, sorunları yaratan düşünce yapısıyla çözülemez"

BI Technology Yönetici Ortağı Ruhver Barengi yeni nesil iş zekâsı platformlarındaki gelişmelerden bahsetti.

BI Technology Yönetici Ortağı Ruhver Barengi yeni nesil iş zekâsı platformlarındaki gelişmelerden bahsetti.


 

Bilişim Zirvesi10' kapsamında gerçekleştirilen İş Çözümleri ve Teknoloji oturumlarından ilki BI Technology Yönetici Ortağı Ruhver Barengi'nin "Yeni Nesil İş Zekâsı Dünyası ve Son Eğilimler" konulu sunumu oldu. Barengi, yeni dünyanın ihtiyacı olan yeni nesil iş zekâsı platformlarındaki eğilimler ve gelişmelerden bahsederken, iş zekâsı çözümleri sunan QlikView yaklaşımlarını da ayrıntılarıyla anlattı.

Hızla değişen iş dünyasında kurumların çok daha az olanakla daha fazla hedef gerçekleştirme eğilimine vurgu yapan Barengi, bu noktada bilginin etkin biçimde kullanılması için yeni nesil iş zekâsı çözümlerine yönelik ihtiyaçtan bahsetti. Barengi artan veri hacimlerini etkili şekilde kullanmak için iş zekası süreçlerinin devreye girdiğini, ancak şirketlerin bilgiyi 40 yıldır stratejik bir şekilde kullanmalarına karşın, iş zekâsı teriminin 10 yıldır hayatımızda olduğunu söyledi. İş zekâsı platformlarındaki zorlukların; veri hacimlerindeki inanılmaz artışla birlikte araçların kullanım zorluğu ve zaman problemi olduğuna dikkat çeken Barengi; iş dünyasındaki sorunları, sorunları yaratan düşünce yapısıyla çözülemeyeceğini öne sürdü.

İş zekâsı dünyasındaki beklentilere de vurgu yapan Barengi, görsel, etkileşimli ve hızlı sonuç üreten analiz olanakları, yüksek veri hacimleriyle çalışabilmenin, bütünleşik arama motoru özelliklerine sahip iş zekası platformlarının giderek önem kazanacağını belirtti. İş zekası çözümlerinde mobil kullanımın, analitik yaklaşımların artması gerektiğine değinen Barengi, bilgi işlem bağımlılığın azalmasının beklentiler arasında olduğunu belli etti.