Genel 01 EKİM 2009 / 14:00

İş dünyası bulutlara uzandı

EMC, bilgi yönetimi altyapısına yönelik son gelişmeleri ve çözümleri EMC Forum’da iş dünyasıyla paylaştı.

EMC, bilgi yönetimi altyapısına yönelik son gelişmeleri ve çözümleri EMC Forum’da iş dünyasıyla paylaştı.


Veri depolama ve yönetimi sistemlerinde dünyanın lider firmalarından EMC, yenilikçi bilgi yönetimi altyapısına yönelik son gelişmeleri ve çözümleri 1 Ekim 2009’da İstanbul – Swissotel’de düzenlediği EMC Forum’da iş dünyası ile paylaştı.Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 1000’e yakın katılımıcıyı ağırlayan EMC Forum’da, işletmelerin yaşanan ekonomik krizden daha güçlü ve büyüyerek çıkmalarının tek yolunun bilgi altyapısının verimliliğini artırmak olduğuna dikkat çekildi. EMC’nin sistem bağımsız çözümler getiren “Cloud computing” (bulut bilişim) uygulamaları konusundaki vizyonu katılımcılarla paylaşıldı. Fujitsu, Gantek Teknoloji, Proline, Accenture, Cisco, Ericsson, Glasshouse, KoçSistem, NGN, SAP, Siemens, Vmware, Arena ve Avnet gibi bilgi yönetimi sektörünün önde gelen temsilcilerinin yer aldığı etkinlikte; sanallaştırma, tekilleştirme, konsolidasyon, email arşivleme, bütünleşik veri depolama, içerik yönetimi, iş sürekliliği ve felaket kurtarma konu başlıkları altında oturumlar düzenlendi.

BT'de harcamalar azalıyor, etkinlik artıyor

EMC Forum’un açılışını yapan EMC Türkiye, Mısır, Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu, 2009’da BT harcamalarının yüzde 6 oranında düştüğünü belirterek, “CEO’lar, CIO’lardan maliyetleri düşürürken BT’nin etkinliğini de artırmalarını istiyor. Şirketler kendini finanse edebilecek projelere ihtiyaç duyuyor. Bu ortamda EMC olarak vizyonumuz etkin, esnek ve güvenilir çözümlerle ihtiyaçları karşılayabilmek. Bilgi altyapısının verimliliğini artıramayan işletmelerin orta vadede istedikleri rakamsal hedefleri yakalamaları çok zor olacak.” şeklinde konuştu.EMC’nin sistem bağımsız çözümler getiren “cloud computing” (bulut bilişim) uygulamaları ile her zaman, her yerden, her platformdan bilgiye erişmenin ve onu işlemenin mümkün hale geldiğini vurgulayan Fındıkoğlu, “Bulut sistemlerinin, şirketlerin geleceğe dönük yapabilecekleri en önemli yatırım olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.Bulut bilişim ile ihtiyaç duyulan veriler ve hesaplamalar kişisel bilgisayarlar yerine uzaktaki birçok bilgisayarda tutulabiliyor. Buralarda hesaplanan veriler internet üzerinden kişisel bilgisayarlara yönlendiriliyor. Bu durumda eldeki bilgisayarın kapasitesinin ne olduğunun önemi kalmıyor. Ayrıca bu verilere dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir donanımla erişim sağlanıyor. Bu da doğal olarak platform bağımsızlığı sağlıyor.Yönetim de yöntemler de basitleşmeli

EMC EMEA ve Asya Pasifik Program Direktörü John O’Callaghan’ın ana konuşmacı olduğu etkinlikte, maliyetleri azaltmak, yönetimi basitleştirmek ve mevcut yatırımlardan en yüksek getiriyi elde etmek için getirdikleri çözümleri anlattı.Sanal sunucu ortamlarının yönetiminde kullanılan araçların değişmesi gerektiğini söyleyen O’Callaghan, EMC’nin “private cloud” (özel bulut) altyapıları ile en yetkin bilgi  altyapısı çözümlerini sunduğunu kaydederek, “Bulut altyapılar sayesinde şirketler verimliliği artıracak, kontrolü çok daha kolay sağlayacaklar. 2009 sonuna kadar bulut çözümleri seçen firmalar toplam BT maliyetlerinden en az yüzde 20 tasarruf edecekler.” dedi. Bulut çözümlerin şirketlerde daha az BT elemanına ihtiyaç duyulması anlamına da gelmediğini kaydeden O’Callaghan, “Aksine artık ellerinde daha stratejik işleri yapabilecek zamanları olacak.” diye konuştu.2010’da şirketlerin en önemli stratejilerinden birinin veri, süreç ve iş akışının entegre edilmesi olacağının altını çizen O’Callaghan, süreç yönetiminin aktif yönetiminden daha fazla öne çıkacağını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun