Genel 07 EKİM 2011 / 16:14

İş Bankası sektörde bilişimi buluşturuyor

İş Bankası sektörde bilişimi buluşturuyor

CeBIT’in banka sponsoru olan İş Bankası, Türkiye ekonomisinin hedeflerine paralel olarak hedefler belirledi.Bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia’nın banka sponsoru Türkiye İş Bankası. Bu kararı almalarının en önemli sebebi olarak, ‘İstanbul’un finans merkezi olması projesi’ olduğunu belirten Türkiye İş Bankası Bilgi Teknolojileri ve ADK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, şu bilgileri verdi:

“Bu projeyi çok önemsiyor ve elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda önemli başlıklarının ele alınmasına imkan verecek bir zirve programı önerisini görünce, sponsor olmanın yararlı olacağını düşündük. İstanbul’un önce bölgesel, sonra da küresel bir finans merkezi olması ve bunun teknolojiyi ilgilendiren bölümü önemli. Çünkü finans sektöründe katma değeri çok yüksek ürünler ve hizmetler sunuluyor. Dünyadaki değişim de önemli fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatlardan yararlanmak için bölgeye ve dünyaya bakabilmemiz gerek. Bu tür fuarlar hem bölgenin tüm sektörlerin buluşması hem de iş fırsatları yaratılması adına önemli. Bu hedefe katkı sağlayacağını düşündüğümüz için de zirveye sponsor olduk.”

Türkiye’nin hedefleri, bizim de hedeflerimiz

Aran, banka olarak önemli değişimlerden geçtiklerini belirterek, bugüne kadar hep ‘inhouse’ geliştirmeye önem vermişken, artık tüm ekibi SoftTech yazılım şirketi bünyesinde topladıklarını belirtti. “Böylece bankanın ihtiyaç duyduğu tüm yazılımları kendi yazılım şirketimizden almayı tercih ettik” diyen Aran, bunun arkasında yatan felsefeyi şöyle anlattı: ”’Inhouse’ geliştirmek kurumlara kendini güvende hissettirir, ama aynı zamanda çok da maliyetli. Ürettiğiniz şeyin pazarda diğer şirketler için de bir anlam ifade edebilmesi ve rekabeti küresel ele almamız gerek. Dünyanın en büyük 17'nci büyük ekonomisi olduğumuzu söylüyorsak, vizyonumuzda ilk 10 ekonomi arasına girmek varsa, bugüne kadarki iş yapış şekillerimizi değiştirmemiz gerektiğine inandık. Teknolojinin bu tür değişimlerde önemli olduğuna, finans sektöründeki bu gelişmeyi sağlayacak diğer stratejik sektörlerdeki en büyük katalizör sektör olduğuna inanıyoruz. O yüzden 2023 yılına kadar hepimizin birşeyler yapması gerek. Bunun bir örnek modeli olsun istiyoruz. Bu nedenle ‘inhouse’ geliştirmek yerine, yazılımları bir servis olarak sunmak, bu servisten isteyen herkesin yararlanabilmesi, bir finansal sistemler ortamı ve ortak platformların oluşması, buradan sadece finans kurumlarının değil iş yaptığımız kurumların da yararlanabiliyor olması verimlilik ve rekabet adına önemli. Bu konuda bankamızın da 2023 vizyonunu hazırladık, belirlediğimiz adımları atmaya başladık. Sektörde bir paylaşım var ve bu, herkese kazandıracak. Ekosistemler yaratmak gerek. Tüm bankaların da aynı vizyona inanması durumunda, ortak paylaşımla bu yapılar yaygınlaşacak.”

İş Bankası’ndan yenilikler bitmeyecek

İş Bankası’nın bu adımıyla, bankanın kullandığı bir uygulama bir başka tarafından da kullanılabilecek, Aran’ın tabiriyle maliyetler de paylaşılacak, çözümlere erişim kolaylaştıkça ‘gerçek’ rekabet hayata geçebilecek. Stratejik anlamda derinliği olan bir rekabet ortamı için rekabetin tanımını değiştireceklerini belirten Aran, fuar odaklı beklentilerini ise şöyle anlattı:

“CeBIT’e ilk kez sponsor oluyoruz. Ama ben 1997 yılındaki ilk fuara yazılım uzmanı olarak katılmıştım ve o yıl Türkiye’de ilk internet bankacılığını başlatmıştık. Bunu tanıtmak için fuardaydık. İnsanlara internetin ne olduğunu, nasıl bağlanabileceklerini anlatıyorduk. O dönemde internet bankacılığını geliştiren ekibin içinde yazılım uzmanıydım. O günden bugüne herşey çok değişti. Bugün fuardan beklentimiz şu: Tüm yeniliklerimizi duyurmayı bu fuar haftasına sakladık. Yeniliklerimizle müşterilerimizi buluşturmayı hedefliyoruz. Teknolojiye yaptığımız yatırımları duyurmak istiyoruz. Örneğin Bankamatik’ten şifresiz para çekmeyi başlatmıştık, şimdi bunu POS’lara alışverişe de uyguladık. Standımızda parmak ile çalışan ilk POS’umuz var. Zirvede önemli paneller de katılımcılarla buluşacak.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun