Genel 07 EKİM 2010 / 09:32

iRobot CeBIT'i silip süpürüyor

Robot süpürgeyle ziyaretçiler süpürge zahmetinden kurtulmanın yollarını öğreniyor.

Robot süpürgeyle ziyaretçiler süpürge zahmetinden kurtulmanın yollarını öğreniyor.


Robot süpürgeler yurtdışında artık sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Piyasanın önemli oyuncularından iRobot, bu yıl CeBIT'te robot süpürgelerini tanıttı.

Süpürge robotlar kullanıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, evi tanımlayarak süpürme işlemini kendi yürütüyor. Tanımlama işlemi sırasında robotlar etraflarında bulunan 37 algılayıcıyı kullanıyor. Şarjı azalırken yerine dönen robot, daha kirli olan yerleri algılayarak işe önce o noktalardan başlıyor.

Yüksekliği 8,5 cm olan robotlar, yorgunluk bilmeden evi süpürmeye devam ediyor. İstendiğinde programlanarak özel yerlerin de temizlenmesine imkan tanıyan robotlar farklı zeminler için farklı modellerde sunuluyor.

iRobot'un ilk modeli Roomba her noktayı etkili şekilde süpürebilirken, Scooba modeli yıkama özelliğiyle öne çıkıyor. Kısaca, Scooba suya sabuna dokunarak temizlik yapabiliyor.

iRobot'un akıllı süpürgeleri modellere göre değişiklik göstermekle birlikte 250 metrekareye kadar tanımlama yapabiliyor. Robotların fiyatlarıysa 600 ile 1900 lira arasında değişiyor.