Genel 29 ARALIK 2008 / 08:01

Irkçı müziğe çevrimiçi satış desteği

Beyaz ırkçı tavırlarıyla ünlü müzik grubu Brutal Attack albümleri Amazon, iTunes CD Baby gibi sitelerde satışa sunuldu.

Beyaz ırkçı tavırlarıyla ünlü müzik grubu Brutal Attack albümleri Amazon, iTunes CD Baby gibi sitelerde satışa sunuldu.


Brutal Attack grubunun solisti Ken McLellan da her müzisyen gibi sesini duyurmak istiyor. "Beyaz-güç” milli marşları olarak tanımlanan “Bu Son Çözüm/Bizim sıramız/Onlar yanacak” gibi sözler içeren şarkıların da her şarkı gibi serbestçe satılmasını ve dinlenmesini istiyor.


 
Anti Hakaret Derneği (Anti Defamation League) tarafından “sürekliliğini koruyan en eski nefret gruplarından biri” olarak etiketlendirilen Brutal Attack, albümlerinin müzik mağazalarında satılmadığını söylüyor. Diğer yandan, eylemci gruplar Turn It Down ve the ARA (Anti-Irkçı Hareket) “beyaz-güç” müziğini destekleyen, dağıtımını yapan perakendecileri hedef alıyor. Mc Lellan, “Mağazalar bizi taşımazdı, albümlerimizi satmak zahmetli oluyor. Biz konserler ve posta siparişleri ile ayakta kaldık” diyor.

Ancak şimdi iTunes, 9.99 dolara, Brutal Attack'ın “Tales of Glory” albümünü site üzerinden satın alma olanağı sunuyor. Amazon da yakın bir fiyata aynı hizmeti veriyor. CD Baby sitesi, albümün CD’sini 16 dolardan satışa sundu. Yaygın online perakendecilerin, böyle bir satın alım imkanı sunarak beyaz müziğin yayılmasına ortam sağlaması; McLellan ve onun gibi düşünenler için kaydedilecek kazançtan bile daha önemli.


 


Destekçiler, “Eğer insanlar iTunes’da ‘Rage Against The Machine’ gibi komünizm sempatizanı bir grubu dinleyebiliyorsa, beyaz kültürü destekleyen müzikleri de dinleyebilmeli. Beastie Boys ve diğer Yahudi sanatçılar fikirlerin yasaklanmasını destekleyebilir ama biz buna karşıyız. Biz Amerikan tarzını destekliyoruz” diyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun