Genel 16 EYLÜL 2010 / 11:34

İran'da hükümetten kaçış yok

İnternet üzerindeki hükümet takibini engelleyen programın güvensiz olduğu ortaya çıktı.

İnternet üzerindeki hükümet takibini engelleyen programın güvensiz olduğu ortaya çıktı.


İran'daki baskıcı rejimden sakınarak internete girmek isteyenlerin kullandığı ‘Haystack' yani samanlık isimli bir program var. Bu program internete sınırsızca girilmesini olanak sağlıyor. Program hükümetin uygulamalarına karşı internette rahatça gezinilmesi için yazıldı.

İran hükümeti tarafından sansürlenen sitelere program sayesinde erişilebiliyordu. Belki de daha önemlisi İran halkının internette gezindiği her yerin hükümet tarafından takip edilmesi engelleniyor, kişisel bilgiler ve fikirlerin hükümet tarafından fişlenme sebebi olarak kullanılmasının önüne geçiliyordu.

Ancak İran halkının internette gezinirken kullandığı bu can simidinin yeterince güvenli olmadığı ortaya çıktı. Hükümet yetkililerinin bu programı kullanan kişileri ufak bilgisayar hileleri ile görebildiği belirlendi.

İranlıların internetteki özgürlük ve eşitlik hakları ülke içinde yasal olmayan yollardan çözülmeye çalışılıyor. Günümüz bilişim dünyasında benzer programların çıkması, hükümetlerin sınırlamalarını engel olabilir.

Haystack ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.haystacknetwork.com/ adresini kullanabilirsiniz.