Genel 01 ŞUBAT 2010 / 13:08

Irak ve Hindistan arasında fiber optik ağ döşenecek

Irak Telekomünikasyon Bakanı Faruk Abdülkadir, ülkenin iletişim altyapısını yenileyeceklerini söyledi.

Irak Telekomünikasyon Bakanı Faruk Abdülkadir, ülkenin iletişim altyapısını yenileyeceklerini söyledi.


Irak Telekomünikasyon Bakanı Faruk Abdülkadir, ülkenin bilişim altyapısını yenilemek için Hindistan'la Irak arasında fiber optik ağ döşeneceğini açıkladı. Abdülkadir'in verdiği bilgiye göre, Gulf Bridge International isimli şirketle fiber optik ağ döşenmesine ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya ilişkin görüşlerini açıklayan Bakan Abdülkadir, "İletişim hatlarının yenilenmesi, en az ülkede petrol arama kadar önemli bir iştir" ifadesini kullandı. Abdülkadir hatların yenilenmesiyle Avrupa-Asya arasındaki veri hatlarının da iyileştirileceğini söyleyerek, en az beş kablo ile gelecekteki bant genişliği ihtiyacının da karşılanabileceğini sözlerine ekledi. Bakan ayrıca projenin maliyetinin 445 milyon dolar olacağını aktardı. Öte yandan, Gulf Bridge International CEO'su Ahmed Mekki fiber optik kabloyu Suriye'ye uzatma konusunda da çalışmaları olduğunu belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun