Genel 22 OCAK 2010 / 12:53

IPv4 adresleri tükeniyor

IPv4 adreslerinin yüzde 90'ı tükenmiş durumda, IPv6'ya geçiş ise pek kolay olmayabilir.

IPv4 adreslerinin yüzde 90'ı tükenmiş durumda, IPv6'ya geçiş ise pek kolay olmayabilir.


The Number Resource Organization'ın uyarılarına göre, yüzde 10'dan daha az sayıda kalan IPv4 adres alanları giderek tükeniyor. Organizasyon, artık IPv6 adreslerinin benimsenme zamanının geldiğini belirtiyor. Bu uyarı ise Asya- Pasifik bölgesinde IP adreslerini dağıtan APNIC kayıtlarının verdiği bilgilerden sonra gündeme geldi.

The Number Resource Organization, ayrıca adres bağlantılı konuları tartışmak üzere beş bölgesel internet sicil dairesi ile bir araya geldi. Bu birliktelik sonucunda bedava olan IPv4 adres alan sayısının yüzde 10'un altına düştüğünü ve IPv6 adreslerinin acilen benimsenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu.

Yüzde 90'ı tükenmiş olan IPv4 adreslerinden IPv6'ya geçiş çok geç olsa da uzmanlara göre IPv6 adreslerini benimsemek için uzun vadeli bir süreç gerekecek.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun