Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 11:07

iPod yüzünden sağırlık arttı mı?

Artan sağırlık vakaları daha çok yoksullarda ve genç erkeklerde görülüyor.

Artan sağırlık vakaları daha çok yoksullarda ve genç erkeklerde görülüyor.


ABD’de yapılan bir incelemeye göre, son 15 yılda ergenlerde duyma kaybı artışa geçti. İşitme kaybı vakaların artmasına dikkat çeken uzmanlar bu durumu yüksek sesle dinlenen müziğe bağlıyor. İşitme kaybının artmasındaki nedenler arasında iPod ve benzeri MP3 çalarlar gösteriliyor.

1988’de 12-19 yaş arasındaki gençlerin işitme durumunu inceleyen araştırmada bu gençlerin yüzde 5’nin sağırlığa varan ciddi duyma kaybı yaşadığını ve yirmi kişiden birinin de orta ölçekli duyma sorunu olduğunu ortaya koyuyordu. 1988’deki bu verileri inceleyen araştırmacılar son 15 yılda, genel anlamda işitme kaybı vakalarının yüzde 30 artığına dikkat çekerken, orta ya da ciddi ölçekli işitme kaybının ise yüzde 70 artığını belirtti.

Gençlerin gürültüye maruz kalmayı önemsemediğini ve işitme sorunu ciddi bir sorun olarak görmediğini belirten uzmanlar, gençlerin kendilerini yüksek sesten korumadıklarını söylüyor. Araştırmacılar ayrıca işitme kaybının kızlara göre erkeklerde daha yaygın olduğunu ve sosyo-ekonomik durumu kötü olan gençlerde daha fazla görüldüğünü belirtiyor.

Son yıllarda ciddi ölçüde artan işitme kaybının nedenlerini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, aynı zamanda bunun neden yoksullarda daha fazla görüldüğünü de araştıracak.