Genel 04 OCAK 2010 / 08:46

iPod işitme kaybı davasını kazandı

"Ne dedin sen? NE DEDİN SEN?"

"Ne dedin sen? NE DEDİN SEN?"


iPod'ların işitme kaybına neden olmasıyla ilgili Amerika'da açılan davada sonunda hakim kararını verdi ve Apple tarafını haklı buldu. Davayı açan tarafa da kulağa küpe olacak bir nasihat vermeyi ihmal etmedi: "Kullandığın müzikçaların sesi yüksekse, sesini kısıp dinlemek senin sorumluluğundur."

Davayı açanlar, iPod kulaklıklarının kulağın içine girecek şekilde tasarlanarak aşırı gürültü riskini artırdığını, ses izolasyonuna ve yüksek ses şiddeti önleme özelliğine sahip olmadığını ve üzerinde ses kontrolü bulunmadığını iddia etmişlerdi. Hatta iyice coşup iPod'un "12-14 saat pil ömrüne sahip olması nedeniyle uzun süre dinlemeye elverişli olduğu ve bu nedenle işitme kaybına neden olabileceği" konusunu bile iddianameye eklemişlerdi.

Mahkemenin tüm bunlara yanıtı özetle şu oldu: "Üzerinde ses kontrolü olan bir cihazı hangi ses ayarında ve ne kadar süreyle dinleyeceği bireylerin kendi sorumluluğundadır. Mahkemeler sorumsuz davrananları kendi sorumsuzluklarından korumak üzere kurulmuş kurumlar değildir."

Bu kararla iPod işitme kaybı davasından kurtuldu.