Genel 23 EYLÜL 2010 / 08:30

iPhone yeni yılda CDMA ile buluşuyor

SIM kart kullanılmayan iletişim altyapısının gelişimine Apple da tepkisiz kalamadı.

SIM kart kullanılmayan iletişim altyapısının gelişimine Apple da tepkisiz kalamadı.


Apple'ın CDMA teknolojisi için çalıştığı ve 2011 yılının başında bu teknolojiye sahip iPhone'ları piyasaya süreceği dilden dile dolaşmaya başladı. İletişim teknolojilerinden biri olan CDMA Amerika Birleşik Devletleri'nde sadece Verizon tarafından sağlanabiliyor.

Şu an Türkiye'de bu servisi verebilen operatör bulunmuyor. Elinde bu teknoloji bulunsa bile yasalar gereği henüz kullanılmıyor.

Apple Insider'ın haberine göre, 3 milyon CDMA destekli iPhone 2011'in başında piyasaya çıkacak. Şu ana kadar Apple'ın telefonunda ve verdiği hizmetten memnun kalan kullanıcıların, aynı memnuniyeti GSM hatlarında yaşamadıkları belirtiliyor.

CDMA'den kısaca bahsedelim. CDMA, Kuzey Amerika'da ve Uzak Doğu'da yaygınlıkla kullanılıyor. SIM kart gerektirmiyor. Mümkün olan kapasiteyi en üst seviyede kullanabiliyor. Geniş bant kullanımının yoğun olduğu yerlerde sırayla ve hızla çözüm getirdiği için CDMA daha verimli kabul edilebilir. Tabii bahsettiğimiz mobil altyapıyı radyo frekansı olarak kullanılan CDMA ile karıştırmamak gerekiyor.

İki altyapı için çalışmalar sürüyor. GSM'in artık yenilenmesi gerekiyor. Özellikle artan data dolaşımı bunu mecbur kılıyor. Apple iPhone'lar için geç kalmak istemiyor. Üretilecek 3 milyon CDMA tabanlı iPhone, Apple'ın her iki sistemde de çalışması için büyük önem taşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun