Genel 05 MART 2009 / 13:44

iPhone ve Twitter hayat kurtardı

Twitter bir hayat kurtardı, ikincisinde ise maalesef işe yaramadı.

Twitter bir hayat kurtardı, ikincisinde ise maalesef işe yaramadı.


İsviçre Alpleri'nde kayak tatili yapan İngiliz müzik sektörünün önde gelen girişimcilerinden 29 yaşındaki Rob Williams ve ortağı Jason Tavaria, dağda çıkan kar fırtınasında kayak ekibindeki arkadaşlarından koptu. Tavaria, arkadaşlarına ve kurtarma ekiplerine iPhone üzerinden GPS uydu navigasyon sinyalleri yolladı. Böylece onları lokasyonundan haberdar etti.


 


Ekip üyelerinden Michelle Dewberry, arkadaşlarını bulamayınca Twitter’a acil yardım mesajı gönderdi. Mesajda “Kayak takımımızdan iki kişi saat 16.00’dan beri kayıp. Koşullar çok berbat. Biri bulundu ancak kıstırılmış durumda. 20 kişilik bir ekip diğer arkadaşımızı arıyor” yazıyordu. Tavaria altı saat sonra kurtarıldı.


 


Ancak Williams, bir tepeden 20 metre aşağı düşerek kayalara çarptı. Kurtarma ekibine ait helikopter olay yerine inemediği için, araştırma ekipleri yürüyerek olay yerine gitti. Ancak ünlü iş adamı, 7 saatlik bekleyişte donarak hayatını kaybetmişti. Twitter’a ilk gönderilen mesajlardan sonra Williams’ın ölüm mesajı büyük üzüntü ve sessizlik yarattı.