Genel 22 OCAK 2010 / 14:12

iPhone resmen hayat kurtarıyor

Americalı film yapımcısı Dan Woolley, deprem vurduğu sırada, Haiti'de yoksullukla ilgili bir vieo çekimi yapıyordu. iPhone'un ilk yardım uygulaması olmasaydı, az kalsın ölüyordu.

Americalı film yapımcısı Dan Woolley, deprem vurduğu sırada, Haiti'de yoksullukla ilgili bir vieo çekimi yapıyordu. iPhone'un ilk yardım uygulaması olmasaydı, az kalsın ölüyordu.


Amerikalı film yapımcısı Dan Woolley, Haiti depremi sırasında yoksullukla ilgili bir video çekimindeydi. Enkaz altında kalan Woolley, kurtulma öyküsünü anlattı.

MSNBC'nin haberine göre Woolley, enkaz altındayken dijital SLR'ıyla çevresini aydınlatarak ve enkazın fotoğraflarını çekerek sığınmak için güvenli bir yer arayışına girdi. Sonunda, iPhone'un ilk yardım uygulamasını gerçekleştirebileceği bir asansör şaftı buldu. Bacağına sardığı bandaj ve turnikeye şekil vermek ve kafasındaki kanamayı durdurmak için yönergeleri takip etti.

Uygulama, Woolly'nin şoka girip uykuya dalmaması için bile uyarıda bulundu. Cellphone'un alarmını 20 dakikalık aralıklarla kuran Woolly, 65 saat sonra Fransız bir kurtarma ekibi tarafından enkaz altından çıkarıldı.

Bu olay, iPhone ve diğer akıllı telefonlar için sosyal bir anlam taşıyor. Uygulamaları destekleyen bir cihaz ve sabit bir internet bağlantısı birleşerek, bilgi donanımlı bir insana dönüşebiliyor. Tıpkı Woolley'nin hayatta kalmak için amatör bir doktora dönüşmesi gibi...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun