Genel 22 TEMMUZ 2009 / 13:55

iPhone prototipini kaybetti, intihar etti

Çin'de iPhone üreten bir fabrikanın gizlilik derecesi yüksek bölümünde çalışırken bir prototipi kaybeden işçi intihar etti.

Çin'de iPhone üreten bir fabrikanın gizlilik derecesi yüksek bölümünde çalışırken bir prototipi kaybeden işçi intihar etti.


Southern Metropolis Daily gazetesinde yayınlanan haberde, rakipler ve gazetecilerden bilgi saklamak için yüksek derecede gizlilik uygulanan bir birimde çalışan Sun Danyong adlı işçinin 12. kattan atlayarak yaşamına son verdiği belirtildi. Sun'un söz konusu fabrikanın prototip ürünleri Apple firmasına gönderen biriminde çalıştığı biliniyor. Sun, 13 Temmuz'da bir prototipi kaybettiğini söylemişti.


Şıncın'da bulunan ve Apple ürünleri üreten Foxconn Teknoloji Grubu, 25 yaşındaki Sun'un intihar ettiğini doğrulamasına rağmen, nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.


Habere göre, ölen işçinin arkadaşları, Sun'un dairesinin şirketin güvenlik görevlileri tarafından arandığını ve Sun'un gözaltına alınıp dövüldüğünü ileri sürdü. Fabrika güvenlik sorumlusu ise işçinin dövüldüğü iddiasını reddetti. Foxconn'un üst düzey yöneticisi Li Cinming ise açıklamasında, "Sun'un ölümü bize çalışanlarımızın psikolojisiyle de ilgilenmemiz gerektiğini gösterdi" diye konuştu.