Genel 22 TEMMUZ 2009 / 13:55

iPhone prototipini kaybetti, intihar etti

Çin'de iPhone üreten bir fabrikanın gizlilik derecesi yüksek bölümünde çalışırken bir prototipi kaybeden işçi intihar etti.

Çin'de iPhone üreten bir fabrikanın gizlilik derecesi yüksek bölümünde çalışırken bir prototipi kaybeden işçi intihar etti.


Southern Metropolis Daily gazetesinde yayınlanan haberde, rakipler ve gazetecilerden bilgi saklamak için yüksek derecede gizlilik uygulanan bir birimde çalışan Sun Danyong adlı işçinin 12. kattan atlayarak yaşamına son verdiği belirtildi. Sun'un söz konusu fabrikanın prototip ürünleri Apple firmasına gönderen biriminde çalıştığı biliniyor. Sun, 13 Temmuz'da bir prototipi kaybettiğini söylemişti.


Şıncın'da bulunan ve Apple ürünleri üreten Foxconn Teknoloji Grubu, 25 yaşındaki Sun'un intihar ettiğini doğrulamasına rağmen, nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.


Habere göre, ölen işçinin arkadaşları, Sun'un dairesinin şirketin güvenlik görevlileri tarafından arandığını ve Sun'un gözaltına alınıp dövüldüğünü ileri sürdü. Fabrika güvenlik sorumlusu ise işçinin dövüldüğü iddiasını reddetti. Foxconn'un üst düzey yöneticisi Li Cinming ise açıklamasında, "Sun'un ölümü bize çalışanlarımızın psikolojisiyle de ilgilenmemiz gerektiğini gösterdi" diye konuştu.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun