Genel 29 OCAK 2010 / 14:03

iPad netbookların ayağına basmayacak

iPad'in ne olduğu belli olunca netbook üreticileri de rahat bir nefes aldı.

iPad'in ne olduğu belli olunca netbook üreticileri de rahat bir nefes aldı.


Netbook üreticilerinin endişe dolu bekleyişi, Apple'ın ipad tableti ortaya çıktıktan sonra yerini rahat bir nefese bıraktı. Zira web kamerasına, aynı anda birden fazla programı çalıştırabilme yeteneğine, HDMI girişine ve Flash içerik görüntüleme desteğine sahip olmayan iPad, fonksiyonellik açısından netbooklarla aynı sınıfa yerleşmiyor.

Özellikleri bir kenara bırakacak olursak, netbook ve iPad arasındaki en belirgin fark iPad'in içerik tüketimi amacına uygun tasarlanmış bir cihaz olması. Yani e-kitap okuma, web tarama, video görüntüleme gibi bazı işleri çok iyi beceren iPad, aynı performansı ofis ve verimlilik uygulamalarını kullanırken gösterecek gibi durmuyor. Netbook ise standart bir bilgisayarın yapabileceği pek çok şeyi yapabilen bir cihaz. Yani diğer bir deyişle genel amaçlı bir donanım. Bu nedenle üreticiler, iPad'ın bu alandan pay kapmak yerine bu alanı tamamlayacak bir çözüm olacağını düşünüyor.

Bu arada iPad'in uzun zamandır bir türlü dizlerinin üzerine kalkamayan tablet PC'ler için de kurtarıcı olacağı düşünülüyor.