Genel 12 NİSAN 2010 / 09:43

iPad'ler kapışılıyor

Geçen hafta Amerika'da piyasaya sürülen iPad satışları, Apple'ın yüzünü güldürdü.

Geçen hafta Amerika'da piyasaya sürülen iPad satışları, Apple'ın yüzünü güldürdü.


Apple'ın CEO'su Steve Jobs, düzenlediği basın toplantısında iPhone'un yeni işletim sistemi ve iPad satış rakamlarından bahsetti. Bir haftadan kısa bir süre içerisinde 450 bin iPad satıldığını duyuran Jobs, beklentilerinin karşılandığını açıkladı.

Özellikle iPhone'un içinde bulunduğu akıllı telefon piyasasında artan işletim sistemi rekabeti yaşanıyor. Google'ın Android işletim sisteminin kullanımını oldukça yayması, Apple'ı hem cihazın hem de işletim sisteminin satılması konusunda düşündürüyor. Bu doğrultuda iPhone OS 4'ün tanıtımı yapıldı.

Yeni işletim sistemi uzun süredir kullanıcıların beklediği, halihazırda Android'de bulunan birçok programı aynı anda çalıştırabilme özelliğine sahip olacak. 2007'de piyasaya çıktığından beri müşteri ve üreticilerin eleştirilerini dikkate alarak geliştirilen sistemde, iPhone'da reklam vermek kolaylaşacak. Bu sürümde, yeni iAd reklam platformu kullanılıyor. Bu platform iPad'lerde de kullanılabilecek.

Şu anda iPhone için 185 bin uygulama olduğu, iPad içinse 3 bin 500 uygulama olduğunu söyleyen Jobs, bunların büyük çoğunluğunun düşük ücretli ya da ücretsiz yazılımlar olduğunu belirtti. Bu uygulamalardan iPhone için olanların 4 milyar, iPad için olanlarınsa 3.5 milyon kez indirildiğini bildirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun