Genel 11 MAYIS 2010 / 09:47

iPad'in bazı uygulamaları pek kullanıcı dostu değil

Yeni bir çalışmaya göre, iPad'in bazı uygulama ve programlarında kullanıcı nereye tıklayacağını ya da dokunacağını bilemiyor.

Yeni bir çalışmaya göre, iPad'in bazı uygulama ve programlarında kullanıcı nereye tıklayacağını ya da dokunacağını bilemiyor.


Nielsen Grup'un yaptığı yeni bir çalışma, tablet için yaratılan uygulamalardan bazılarının kullanıcıyı zor durumda bıraktığını ve nereye tıklanacağı konusunda şaşırttığını öne sürüyor.

"iPad Uygulamalarının Kullanılabilirliği" konulu çalışma, pek çok eleştirmenin cihazda gördüğü tasarım kusurlarından çok uygulama geliştiricilerinin kendisini suçlu görüyor.

Uygulamalarda yaşanan sorunların kullanıcı arayüzünden kaynaklandığını düşünen araştırmacılar, "Tabletin pek çok uygulamasında kullanıcılar nereye gideceklerini ya da hangi seçeneklere ulaşacaklarını bilmiyorlar. Çünkü bunun için standart bir yapı yok. Nereye dokunacağını ya da tıklayacağını bilmeyen kullanıcının kafasının karışması çok normal" açıklamasında bulunuyor.

iPad uygulamalarında yaşanan bu sorunun en büyük kaynağı uygulamalardaki tutarsızlık. Bir uygulamada izlediğiniz yolu diğerinde izleyemiyorsunuz. Bu durumda da kullanıcılara kullanım esnasında bir şeyleri çözebilmek için tahmin yeteneklerini kullanmaları bekleniyor. Örneğin tabletteki USA Today uygulamasında bir görsele dokunmak beş farklı sonuç getirebiliyor kullanıcının karşısına.

Tüm bunların yanı sıra pek çok iPad uygulamasında gazeteler ya da dergiler gibi içeriği zengin öğelere erişmeniz için kimlik krizi yaşanıyor. Bu tür uygulamalarda kullanıcının karşısına belli web sözleşmeleri geliyor.

Tabletin dokunmatik ekran ayarları pek çok fare kliklerini kolaylıkla gerçekleştiriyor olsa da, uygulamaların çoğunda içerikle tam anlamıyla bütünleşmek için farklı parmak hareketleri yapmanız gerek.

Son olarak çalışma, tabletin pek çok uygulamasında kullanıcının rahatlıkla kaybolabileceğini ve bu yüzden çoğu şeye erişemediğini öne sürüyor. Araştırmacılar, geri tuşunun olmadığı uygulamaların kullanıcıların adımlarını zorlaştırdığını ve cihazın dokunmatik özelliklerin kullanıcıyı hiç istemediği bir yere götürebileceğini de ekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun