Genel 30 MART 2010 / 08:15

iPad için dönüşüm; HTML5

New York Times ve Time, iPad için videolarını HTML5’e taşıyor.

New York Times ve Time, iPad için videolarını HTML5’e taşıyor.


CBS’in kendi iPad HTML5 testlerinin yayınlanmasından bir haftadan kısa bir süre sonra, diğer şirketler de HTML5 trenini kaçırmamak için ortaya çıkmaya başladılar. Video sağlayıcısı Brightcove müşterileri için HTML5’in neler getireceğini pazartesi sabahı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; “HTML5 uyumlu cihazlarda, yüksek kaliteli, etkileşimli ve reklam destekli web video deneyimi” yaşanacağı duyuruldu. İki ana Brightcove müşterisi, New York Times ve Time da destek vererek, iPad’e daha uyumlu olmazsa Flash’dan vazgeçebilme seçenekleri olduklarını göstermiş oldular.

Brightcove halihazırda cihazları algılama, playlist oluşturma ve H.264 içeriğinde tekrar çalabilme özelliklerine sahip olduğunu, ancak hedeflerinin önümüzdeki yılda kişiselleştirebilme, reklam, sosyal paylaşım ve diğer özellikleri eklemek olduğunu açıkladı.

New York Times ve Time’ın işin içine girmesi ile açıkça görülüyor ki bu medya şirketleri Apple ve Adobe’un birlikte çalışabilmesi umutlarını koruyamadılar. Tıpkı CBS gibi, en azından bir süreliğine, HTML5 versiyon videolara imkan veren iPhone OS izin verdikçe normal web sitelerinde Flash kullanmaya devam ediyorlar. Geriye kalan sorular ise; Hulu’nun ne zaman HTML5 trenine atlayabileceği ve Netflix’in kendi videolarını iPad’e getirirken duruşunu gözden geçirecek mi?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun