Genel 01 HAZİRAN 2010 / 11:05

iPad gelirleri işçilere gidecek

İntiharlarla gündeme gelen Foxconn fabrikası işçilerine Apple'dan destek geldi.

İntiharlarla gündeme gelen Foxconn fabrikası işçilerine Apple'dan destek geldi.


Çin'de bulunan Foxconn fabrikası Shenzhen, işçilerin zor koşullarda çalışmasıyla, ardından da sayısı 11'i bulan işçi intiharlarıyla gündeme gelmişti. Ardından Foxconn ilginç bir girişimle işçilere intihar etmeyeceklerine, aksi takdirde sorumluluk sahibinin kendileri olacağına dair sözleşme imzalatmıştı.

Bu haberlerin üzerine, Apple işçiler için elini taşın altına koymaya karar verdi. Apple, iPad'in satışlarından elde edilecek gelirin yüzde 0,7'si Foxconn fabrikasında çalışanlara verilecek. Bu sayede çalışanların maaşları yüzde 20 oranında artacak.

Fabrikada çok düşük maaşlarla çok yoğun çalışan işçilerin bu ortama dayanamadıkları için intihar ettiği düşünülüyordu. Apple yardımı işçi intiharlarını engeller mi bilinmez ancak Apple için küçük bir gelir kaybı, işçiler için az da olsa bir umut ifade edebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun