Genel 09 NİSAN 2010 / 07:33

iPad'e rakip geliyor

HP'nin Slate adını verdiği tablet bilgisayarının detayları gün yüzüne çıktı.

HP'nin Slate adını verdiği tablet bilgisayarının detayları gün yüzüne çıktı.


En başından beri Apple ile rekabet içinde bulunan HP, tablet bilgisayar piyasasına HP Slate ile giriyor. 32 GB ve 64 GB modelleriyle piyasaya çıkacak Slate'ler, 550-600 dolar fiyat aralığında piyasaya çıkacak.

Piyasaya çıkmadan başlayan büyük ilgiyi piyasaya çıktığında da gören iPad'in işi HP Slate ile zorlaşabilir. Çünkü Slate, kullanıcıların iPad'in ilk sürümünde bulamadıkları bazı özelliklerle birlikte geliyor. HP Slate'te SD kart okuyucusu, USB yuvası, HDMI çıkışı, 3 megapiksellik kamera ve SIM kart yuvası bulunuyor.

Slate'in 1.6 GHz Atom Z530 işlemcisi bulunması da avantajlarından biri olarak görülebilir. Ayrıca 1 GB RAM ve sportif 1024 x 600 çözünürlüklü geniş ekrana sahip. Slate, dokunmatik ekran sınıfında olmasına rağmen, klavyesi çıkarılmış bir netbook'u andırıyor.

Tabi HP Slate'in iPad'e göre olumsuz yönleri de var. Bunların belki de en önemlisi, iPad'in pil ömrü 10 saat olmasına rağmen Slate'in sadece 5 saat pil ömrüyle sınırlı kalması. iPad bağlantıda 802.11n Wi-Fi kullanabilirken, Slate de sadece 802.11g olması yetersiz kalıyor. Ayrıca HP donanım olarak başarılı görünürken, yazılım kısmında iPad kadar çeşitli seçenek sunamıyor. Windows 7 kullanacak olan HP, yazılımın henüz dokunmatik ekrana uygun olmaması da bir soru işareti olarak kafalarda yer ediyor.

HP'nin tablet bilgisayar piyasasında Apple'ın başarısını yakalayıp yakalayamayacağını İlerleyen günlerde göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun