Genel 17 EYLÜL 2010 / 07:49

"iPad dizüstü bilgisayarlardan yüzde 50 götürdü"

Best Buy CEO'su müşterilerin artık dizüstü bilgisayar reyonlarına uğramadığını söyledi.

Best Buy CEO'su müşterilerin artık dizüstü bilgisayar reyonlarına uğramadığını söyledi.


Dünyanın en büyük elektronik market zincirlerinden biri olan Best Buy'ın CEO'su Brian Dunn, son dönemde değişen tüketici eğilimlerinden bahsetti. Wall Street Journal'a konuşan CEO, müşterilerin artık akıllı telefonlar, elektronik okuyucu ve dokunmatik ekranlı tablet bilgisayarlara yöneldiğini vurguladı.

Güçlü dizüstü bilgisayarlar için durumun pekiyi gitmediğini belirten Dunn, taşınabilir cihazlardan sonra geniş ekranlı televizyonlar, masaüstü bilgisayarlar ve yüksek kaliteli ses sistemlerinin rağbet gördüğünden bahsetti.

Best Buy, Apple'ın iPad'i ve Amazon'un Kindle e-okuyucusunun son günlerin en çok satılan ürünleri olduğunu belirtiyor. Bunun yanında Best Buy, yakın zamanda Sony ve Microsoft'un hareket algılayıcılı oyun konsollarının da ilgi görmesini bekliyor.

Brian Dunn, "İnsanlar artık mağazada ilk olarak mobil cihazlara yöneliyor. Bu tür cihazlar hayatlarında çok büyük bir yer kaplamaya başladı" dedi. Ayrıca Dunn, iPad satışlarının dizüstü bilgisayarların piyasasından yüzde 50'lik bir kısmı çaldığını vurguladı.

Televizyon piyasasına da değinen Dunn, 3D TV ve internet bağlantılı televizyonların piyasaya girmesiyle normal televizyonların fiyatlarında yüzde 25'lik bir düşüş beklendiğini belirtti.