Genel 13 ARALIK 2010 / 13:57

iPad, basılı yayıncılığı öldürüyor mu?

Missouri Üniversitesi'nde yapılan çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Missouri Üniversitesi'nde yapılan çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.


2010 yılında, akıllı telefondan daha büyük ama bir dizüstü bilgisayardan daha küçük bir sınıf ortaya çıktı: tablet bilgisayar! Önümüzdeki yıllarda daha sık karşımıza çıkacak tabletlerin ilki bir Apple ürünü olan iPad oldu.

Missouri Üniversitesi iPad'in basılı yayınlara olan etkisini araştırdı. Bin 600 iPad kullanıcısına basılı yayınlar sorulduğunda yüzde 84,4'ü haberleri iPad üzerinden takip etmeye başladığını söyledi.

Araştırma sonuçlarında daha fazla kullanıcı iPad sahibi olursa basılı gazetelerin okunma oranı aynı doğrultuda azalacak. Bir başka sonuca göre daha yaşlı kullanıcıların iPad'de okuma oranlarının düştüğü söyleniyor. Ayrıca araştırmada sayısal yayınlar basılı yayınlarından daha ucuzsa paralı alıcı bulabiliyor.

Yayıncılığın geleceği elektronik ortama doğru hızla yol alıyor. Buna uygun reklam ve iş modellerinin geliştirilmesi gerekiyor. iPad ve benzer tabletler hemen olmasa da yakın gelecekte yayıncılıkta çok daha önemli yerlere gelecek gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun