Genel 22 NİSAN 2011 / 16:33

iOS ve Android zan altında

Son günlerde ortaya çıkan ‘kullanıcı takibi’ krizi farklı çevrelerden açıklamalarla büyüyor. Programcılar Apple ve Google’ı neredeyse 'ajanlık' ile suçluyor.Dün iki İngiliz program geliştirici tarafından ortaya atılan iddia ile ‘consolidated.db’ adlı gizli dosyanın yarattığı kriz farklı çevrelerden gelen açıklamalarla devam ediyor. Google’ın mobil platformu da aynı sebeple suçlanıyor.

Alasdair Allan ve Pete Warden, işletim sisteminin içindeki gizli bir dosyada konum bilgilerinin tutulduğunu bulmasının ardından şimdi de Android dünyası aynı iddialarla çalkalanıyor.

Android de ajanlıkla suçlanıyor

İddialara göre Magnus Eriksson adlı bir Android geliştiricinin bulduğu dosya da aynen iOS 4 işletim sistemli iPhone’lar gibi konum bilgisini depoluyor.

Cache.cell adlı dosya üzerinde Anroid telefonunun geçmiş konum bilgilerine rastladığını söyleyen Eriksson bu bilginin telefon operatöründen gelen bilgiler olduğunu ve konum hakkında GPS kadar kesin bilgiler içermediğini belirtti.

Her iki işletim sisteminin de aynı yöntemi kullanıyor olması bunun uygulamalardaki bir hata olabileceği ihtimalini azaltarak Apple ve Google’ın düzenli bilgi toplama çabalarının sonucu olduğunu gösterdiği iddia ediliyor.

Android işletim sistemi tarafından verilen konum bilgisi 12 ile 48 saat arasında saklandıktan sonra yenileniyor. Zaten Google’ın veri tabanının çok fazla şişmemesi için bu bilginin bir üst limiti olduğu söyleniyor.

İddialar yalan mı?

Rochester Institute of Technology’den Alex Levinson konum bilgisinin saklanıyor olmasının yeni bir şey olmadığını, cihazların adli bir takım gereksinimlerden dolayı da konum bilgisini sınırlı bir şekilde depolaması gerekebileceğini söyledi.

Levinson, Allan ve Warden tarafından ortaya atılan bu ‘keşfin’ bilgilerin Apple’a gönderilip gönderilmediği konusunda herhangi bir kanıt olmadığını düşünüyor.

‘Apple Guru’su olarak adlandırılan blogger John Gruber da bilgilerin kısa bir dönemdeki konumu kısıtlı bir şekilde sakladığını ve Apple’a gönderilmediğini söylüyor ve bu durumun ilk iOS güncellemesiyle beraber Apple tarafından ortadan kaldırılması ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.
ETİKETLER : android iOS iPad 3G iPhone mobil
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun