Genel 22 HAZİRAN 2010 / 10:27

iOS 4 yayınlandı

Neredeyse tüm yeni nesil Apple cihazları için yeni işletim sistemi kullanılabilir hale geldi.

Neredeyse tüm yeni nesil Apple cihazları için yeni işletim sistemi kullanılabilir hale geldi.


Ön siparişleri büyük ilgi gören iPhone 4'e uygun işletim sistemi ücretsiz olarak yayınlandı. iOS4 işletim sistemi güncellemesiyle birçok yeni özellik de sisteme yazılım tarafından eklenmiş oldu.

Yeni işletim sistemi iPhone 3GS ve iPhone 4'lerde tamamen, iPhone 3G ile ikinci ve üçüncü nesil iPod Touch'larda kısmen çalışacak. iPod'lar için cihaz içinden çalma listesi oluşturma ve değiştirme özellikleri gelmesi en büyük yeniliklerden biri olarak görülüyor.

Yeni işletim sisteminin iPhone'lara getirdiği değişimlere de bir göz atalım. iOS 4'te en çok dikkat çeken özelliklerin başında çoklu görev sistemi bulunuyor. Çoklu görevde birçok uygulama aynı anda çalışıyor ve kaydediliyor. Bu sayede uygulamalar arasında geçiş çok hızlı gerçekleşiyor. Bu sırada cihaz performansından da hiçbir şey kaybetmiyor.

HTML 5 video desteğinin artırıldığı işletim sisteminde artık Quicktime penceresi açmaya gerek kalmıyor, videolar doğrudan internet tarayıcısından izlenebiliyor. iOS 4 iTunes'la olan bağlantıyı da artırıyor.

Belgeler doğrudan iTunes'a senkronize edilebiliyor, bilgisayarla telefon arasındaki veri akışı oldukça kolaylaşıyor. Özel uygulamalarla iPad'de olduğu gibi doğrudan bilgisayara ulaşılabiliyor.

Çoğu iPhone kullanıcısının sabırsızlıkla beklediği Bluetooth klavye desteği de bu işletim sisteminde geliyor. Kullanıcılar artık Bluetooth'la bağladıkları klavyeleriyle iPhone'da yazı yazabilecek.

iBooks da artık sadece iPad için olmaktan çıkıp iPhone ve iPod Touch'lara geliyor. Böylece kullanıcılar istedikleri kitabı satın alarak iPhone'larında da görme imkanına kavuşuyor.

iOS 4 iPhone'ların e-posta kutularını da istedikleri şekilde düzenlemelerine imkan veriyor. Artık gelen e-postalar sınıflandırılabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun