Genel 03 HAZİRAN 2010 / 12:48

İntihar etmemiş, ağır şartlardan ölmüş!

Foxconn fabrikasındaki skandal, ölüm sebeplerinin ortaya çıkmasıyla başka bir boyuta ulaştı.

Foxconn fabrikasındaki skandal, ölüm sebeplerinin ortaya çıkmasıyla başka bir boyuta ulaştı.


Güney Çin'deki intiharlarla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Bir büyük skandal da intihar ettiği düşünülen bir işçinin otopsi raporunun açıklanmasıyla ortaya çıktı. Rapora göre hayatını kaybeden işçilerden biri, 34 saatlik yoğun çalışma temposu yüzünden hayatını kaybetti.

Apple, Dell, HP, Microsoft, Nintendo, Nokia ve Sony gibi dev şirketlerin üretimini gerçekleştiren Foxconn fabrikasındaki yaşanan skandalın ardından, Foxconn yetkililerinin 34 saat çalışmaya zorlandığı için hayatını kaybeden işçinin ailesine herhangi bir tazminat ödemeyi de kabul etmediği ortaya çıktı.

Hayatını kaybeden işçinin 34 saat kesintisiz çalıştırıldığı, 10 saatlik dinlenmenin ardından 12 saat daha çalıştırıldığı sırada solunum yetmezliği yaşadığı ve kısa süre acı çekerek hayata gözlerini yumduğu Çin'deki resmi kaynaklardan verilen raporda ortaya kondu.

Foxconn intiharları engellemek için "sinir odaları" yaparak stres atılması sağlamak, işçi sözleşmelerine intihar etmeyeceklerine dair taahhüt eklemek gibi değişik taktikler denemiş, çalışma şartlarının ağır olduğunu kabul etmemişti.

İntiharların gündeme gelmesiyle işçilerin aylık ortalama maaşları Foxconn tarafından 172 dolara kadar arttırılmıştı. Apple da işçilerin şartlarını iyileştirmek için iPad satışlarından yüzde 0,7'lik pay vereceğini açıklamıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun