Genel 26 ŞUBAT 2016 / 11:41

"İntihar bombacısı detektörü" bu sene hazır

İntihar bombacılarının vücutlarına bağlanmış olan bombaları algılayabilen özel bir algılayıcının 2016'da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Tüm dünyada büyük problem olan terör saldırıları, dünyanın şu anki "garip" düzeninden dolayı son dönemlerde daha da artmış durumda. Teröristlerin bombaları bağlayıp kendilerini havaya uçurdukları eylemlerin sayısının artmasıyla beraber çeşitli teknoloji şirketleri ve araştırmacılar da buna önlem almak için çalışmalarını hızlandırdı. Bu saldırıları engelleme amacıyla hazırlanan çeşitli detektörlerin yeterince başarılı olmaması sebebiyle İngiltere, bu cihazları yasakladı.

R3 Technologies adındaki bir şirket,CBD-1000 isimli bir yarı taşınabilir intihar bombacısı detektörünü hazır hale getirmek üzere. Metal olmasa bile vücuda sarılan patlayıcı maddeleri, taşları ve hatta camları algılayabilen bu cihazın "yeterince isabetli" tahminler yapabildiği belirtiliyor.

Cihaz, şu anda en iyi yakın mesafede çalışıyor. 2 buçuk metrede 1.3 saniyede tarama yapabilen cihazın gelecekte 30 metreden anında tarama yapabilecek sürümlerinin hazırlanabileceği belirtiliyor. İntihar bombacılarının "korkulu rüyası" haline gelecek bu detektörlerin 50 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı söyleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun