Genel 21 EYLÜL 2010 / 06:48

İnternette sahte ürün satmak göz açıp kapamak kadar kolay

Uzmanlara göre sahte ürünlerle dolu bir web sitesi açmak sadece saniyeler sürüyor.

Uzmanlara göre sahte ürünlerle dolu bir web sitesi açmak sadece saniyeler sürüyor.


First Cyber Security şirketinden bilgisayar uzmanı David Holman’a göre sahte ürünlerin satıldığı bir web sitesinin yaratılması artık sadece birkaç saniye alıyor. Holman, bu gibi sitelerin oluşumunda müşterilerin güvenini kazanmak için sahte güvenlik sertifikaları gibi önemli ayrıntıların da ihmal edilmediğini kaydediyor.

Son 10 yılda İngiltere’de sahte ürün satan online alışveriş sitelerinin dört kat artığına dikkat çeken Holman, internet üzerinden geçen sene 3,7 milyondan fazla sahte ürün satıldığını belirtiyor. Siparişi verilen ürünlerin çoğu müşterilere teslim edilmiyor.

Bu gibi sitelerin saniyeler içinde oluşturulduğunu belirten Holman, dolandırıcıların internet kullanıcılarını tuzağa düşürmek için belli taktikler kullanıldığını ve bunların içinde en çok sosyal ağlar, internet forumları ve e-posta aracılığıyla gönderilen yalan yanlış “pazarlık” linklerini kullandığını vurguluyor.

Ürünün piyasa fiyatından daha uygun bir fiyat öneren bu linklere yönelen insanlar böylece dolandırıcıların ağına düşmüş oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun