Genel 19 OCAK 2010 / 09:01

İnternette gazete okumak ücretlendiriliyor

New York Times, e-okuyucuların giderek artmasıyla gazetenin online içeriğe erişimini ücretlendirmeye hazırlanıyor.

New York Times, e-okuyucuların giderek artmasıyla gazetenin online içeriğe erişimini ücretlendirmeye hazırlanıyor.


New York dergisinin hazırladığı rapora göre, New York Times gazetesi, gelecek haftalarda üyeliğe davet edilmeden önce hangi okuyucuların sınırlı sayıdaki ücretsiz makalelere erişeceğini duyuran ölçülü bir ödeme planı hazırlayacağını duyurdu. Rapor ayrıca içerik anlaşmasının 27 Ocak'ta tüketici karşısına çıkacak olan Apple'ın çok konuşulan tabletinde yer alabileceğine de yer veriyor.

Okuyucular haber okumak için her geçen gün daha fazla online içeriğe yöneldiğinden beri, gazetelerin üyelik sayısında ciddi bir azalma yaşanıyor ve düşük reklam gelirleri de endüstriye pek katkıda bulunmuyor. Bu konuda Associated Press ve diğer gazeteler, Google ve diğer haber toplama sitelerini suçlasa da, şimdilik çıkış yolunu ücretli üyelikte görüyor.

Ancak bu plan okuyuculardan destek göreceğe benzemiyor pek. ABD'de yapılan Harris anketine göre, okuyucuların yüzde 77'si internet üzerinden gazete okumak için ücret ödemeyeceklerini belirtmiş. Ödeme için istekli olan yüzde 19'luk kesim ise ayda 1 dolarla 10 dolar arası değişen bir ücret ödeyebileceğini bildirmiş.