Genel 08 KASIM 2009 / 09:25

İnternette arama süreci duyguları ve kavramayı etkiliyor

Missouri Üniversitesi, bilgi ve medya etkilerinin psikolojik araştırmasını yaparken ilginç bilgiler elde etti.

Missouri Üniversitesi, bilgi ve medya etkilerinin psikolojik araştırmasını yaparken ilginç bilgiler elde etti.


Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 73'ü internet kullanıyor. Bu yetişkinlerin yarısı arama motoru yoluyla bilgi toplamak için interneti kullanıyor, yüzde 38'i ise vakit geçirmek için. Missouri Üniversitesi araştırmasına göre okuyucular, internette "gezinirken" bulunan içeriğe kıyasla, "arama" yoluyla bulunan içeriği daha iyi anlayabiliyor, hatırlayabiliyor ve içeriğe duygusal olarak daha iyi tepki verebiliyor.

Çalışmada araştırmacılar, bilgiler elde edilirken okuyucuların bunlara karşı duygusal tepkilerini değerlendirdi. Araştırmacılar, katılımcıların "arama" yoluyla elde ettikleri olumsuz bir haberi okurken oluşan duygusal tepkileri açığa çıkaran kalp hızı, deri iletkenliği ve yüz kaslarını görüntüledi. Buna göre; insanlar ihtiyaçları doğrultusunda elde ettikleri bilgilere daha farklı tepkiler verebildiği gibi aynı zamanda bu bilgileri daha iyi hatırlayabiliyor, kavrayabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun