Genel 21 NİSAN 2011 / 18:00

İnternette açık arttı ama kredi kartı hırsızlığı azaldı

İnternette açık arttı ama kredi kartı hırsızlığı azaldı

Araştırma sonuçları, internetteki açıkların arttığını ama kredi kartı hırsızlığının düşüşte olduğunu gösteriyor.Verizon’un Veri Açıkları Tahkikat Raporu’na göre internet üzerindeki açıklar artarken veri çalınma oranları ciddi bir şekilde düştü.

Salı günü açıklanan rapora göre: Veri hırsızlığı olaylarında 2008 yılında başlayan azalma, geçtiğimiz yıl içerisinde katlanarak devam etti. 2008’de 361 milyon olan çalınma vakası sayısı 2009’da 144 milyona, 2010 yılında ise 3,8 milyona kadar düştü.

Düşündüren rakamlar

Buna karşılık, rapora göre 2009 yılında 141 olarak kaydedilen veri açıklarının sayısı 2010 yılında 760’a fırladı. Rapora göre buradaki artışın nedeni, hırsızların geçmişte kullandığı ‘büyük hedeflere saldırma’ stratejisinin değişmesi.

Artık hırsızlar çok sayıda kredi kartı bilgisini saklayan korunaklı ödeme sistemlerine saldırmak yerine, daha küçük hedeflere yöneliyor. Oteller, restoranlar gibi hedefler sayesinde hırsızlar bilgileri sunuculara ulaşmadan önce çalıyor.

Verizon’un raporu sayılardaki bu değişikliğin bir nedeni olarak da büyük ‘hack’ ekiplerinin liderlerinin yakalanmış olmasını gösteriyor. Eskiden milyonluk hırsızlıklara imza atan kurtlar artık içeride olduğundan büyük hedeflere saldıracak kimse yok.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun