Genel 27 TEMMUZ 2010 / 05:57

İnternetin yüzde 96'sı tükendi

Uzmanlara göre kısa süre içerisinde geri kalanı da tükenecek.

Uzmanlara göre kısa süre içerisinde geri kalanı da tükenecek.


Web üzerinde 32 bitlik değerlerden oluşan İnternet Protokolü sürüm 4'ün (IPv4) artık yeni site ve adresler açmaya yetmeyeceği uzun süredir konuşuluyordu. IPv4, web üzerinde 4 milyardan fazla (4,294,967,296) IP adresine ev sahipliği yapabiliyor.

Bu rakam ilk bakışta fazla gibi görünse de, artık ihtiyacı karşılayamayacak durumda. Zira bu rakamın yüzde 96'sı şimdiden tükendi. Teknoloji uzmanları artık 128 bit sayıdan oluşan IPv6 standardındaki IP adreslerine geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

İnternetin gelişimi ve inovasyonunun yeni sisteme geçilmedikçe kısıtlı kalacağını belirten uzmanlar, IPv6'ya geçilmediği takdirde operatörlerin, geliştiricilerin ve son kullanıcıların bu durumdan olumsuz etkileneceğini ifade ediyor.

IPv6 ile 2 üzeri 128 adede kadar IP adresine kavuşulmuş olacak. Geçtiğimiz hafta Bilişim 500 ödül törenindek konuşması sırasında Ulaştırma Bakanı Bİnali Yıldırım, Türkiye'de bu sisteme geçilmesi için çalışmaların devam ettiğini söylemişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun