Genel 03 OCAK 2010 / 10:36

İnternetin dili İngilizlere de dert oldu

1975’ten beri yayınlanan “Yasaklanası kelimeler” sözlüğünde bu yıl 4 tane teknoloji terimi var.

1975’ten beri yayınlanan “Yasaklanası kelimeler” sözlüğünde bu yıl 4 tane teknoloji terimi var.


İngiltere'nin fazla isim yapmış olmasa da saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Lake Superior State Üniversitesi, 1975'ten beri yayınladığı "Yasaklanması istenen kelimeler" listesini her yıl olduğu gibi bu yıl da güncelledi.

Bu yıl listede internet üzerinden doğan 4 kelime yer alıyor: "Sexting", "App", "Tweet" ve bir fiil olarak "Friend" (sosyal ortamlarda birini arkadaş olarak eklemek anlamında kullanılıyor, tersine de unfriend deniyor).

Bunlardan twitter üzerinden mesaj göndermek anlamındaki tweet ve uygulama niyetine kullanılan app kelimelerine biz de bir hayli aşinayız. Friend'in fiil olarak kullanımına yeni yeni ısınıyoruz, sexting ise bizim için bir hayli yeni. Bu da "Sex" ve "Texting" kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyormuş ve "Metin mesajları yoluyla seks" anlamına geliyormuş. Belli ki yeni nesil 90'ların ortasında delice parlayıp sönen IRC yıllarının en büyük temalarından birini yeni yeni keşfediyor.

Sonuç olarak bir yaptırımı olmasa da, Lake Superior State Üniversitesi bu listeyle "Zaten tüm bunların yerine kullanılabilecek güzel kelimeler varken İngilizce'yi neden yozlaştıralım" konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Türkçe'nin de uzun zamandır yaşadığı benzer sorunlar bir yana, aslında bizim de bu listeye ivedilikle eklenmesini istediğimiz bir kelime var: "Feys". "Seni dün feys'te gördüm", "Bugün feys'ten gönderdiğim mesajı aldın mı" gibi diyalogların azaldığı bir yeni yıl talep ediyoruz.

Sizin de teknoloji diline dair Türkçe'ye uyarlanmasından rahatsız olduğunuz örnekler ve yerine koyulacak önerileriniz varsa, yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun