Genel 03 EYLÜL 2010 / 09:29

"İnternete yerleştirilen bilginin mülkiyetini anında kaybedersiniz"

Google CEO'su Eric Schmidt'in sözlerinin vahametini Trend Micro da doğruluyor.

Google CEO'su Eric Schmidt'in sözlerinin vahametini Trend Micro da doğruluyor.


İnternet içerik güvenliği şirketi Trend Micro, Google CEO'su Eric Schmidt'in internete bırakılan kişisel veriler arasında sonrasında pişman olacaklarınızın yer almaması önerisini destekler bir beyanda bulundu.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, internete girilen bilgilerin silinse de teknik anlamda tam olarak yok edilemediğini, dolayısıyla internet ortamında geçmişi silmenin neredeyse imkânsız olduğunu söyledi.

Ayrıca Ferguson, "Ne yazık ki çoğu insan, şu gerçeğin farkında değil; herhangi bir bilgiyi çevrimiçi ortama yerleştirdiğinizde, bu bilginin mülkiyetini ve kontrolünü anında kaybedersiniz. Söz konusu bilgiyi herhangi bir kimse indirebilir, saklayabilir ve dağıtabilir; bilgi, artık elinizden çıkmıştır" diyerek konunun ciddiyetini ortaya koydu.

Güvenlik Danışmanı, web kullanıcılarının önümüzdeki dönemde daha yüksek seviyelerde veri gizliliği talep edeceklerini belirtiyor. Sorunun çözümüne ilişkin öneriler de getiren Ferguson, "Son kullanıcı olarak kendiniz hakkındaki bilgileri kullanma, kopyalama ya da dağıtma hakkına sahip olacak kişileri yine kendinizin belirlemesini sağlayacak teknolojilerden yararlanmak gerekiyor. Böyle bir teknoloji, halihazırda şifreli e-postalarda kulanılıyor. Eminim, insanlar çok yakında bir tür şifreli sosyal ağ talebinde bulunacak, firmalar da bu talebe derhal yanıt vereceklerdir" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun