Genel 08 NİSAN 2009 / 06:43

İnternet Ralli Şampiyonası için geri sayım başladı

Rallivideo.com tarafından bu yıl ikincisi organize edilen Castrol Türkiye Internet Ralli Şampiyonası (TIRC) 15 Nisan’da başlayacak.

Rallivideo.com tarafından bu yıl ikincisi organize edilen Castrol Türkiye Internet Ralli Şampiyonası (TIRC) 15 Nisan’da başlayacak.


Castrol Türkiye Internet Ralli Şampiyonası birincisi, geçen yıl olduğu gibi gerçek bir rallide, gerçek bir yarış otomobiliyle start alacak. Internet Ralli Şampiyonası, toplam 12 yarış üzerinden düzenleniyor. Şampiyonaya katılan her yarışmacı, otomobilinin tekerlek açısı, süspansiyon, lastik havaları gibi ayarlarını ve dış görünüşünü kendi dizayn edebiliyor. Oyuna, standart hızda ve donanımdaki her bilgisayarla katılmak mümkün; yüksek hızda internet bağlantısı da gerekmiyor.


Şampiyonaya katılmak isteyenler, bilgisayar oyunu satan her yerde bulunabilen Richard Burns Rally oyununu yaklaşık 10 TL’ye satın alabilecek. Ardından www.rallivideo.com sitesindeki ücretsiz programları yükleyerek online oynama imkanına kavuşacaklar. Gerçek yarış kurallarının geçerli olduğu oyun aynı anda yaklaşık 40 kişi tarafından oynanabiliyor. Her yarışın yaklaşık 2 saat kadar sürdüğü oyunda oyuna katılamayanlar ise, yarışın ralli merkezinden zamanlarını ve puan durumunu takip edebiliyor.


Yarışın puan sistemi ve kuralları, tamamen TOSFED’in ralli şampiyonaları için belirlediği çerçevede uygulanıyor. 2009 ralli yarış takviminde koşulacak gerçek yarışların etap karakterinden, hava koşullarına kadar her şey, o hafta koşulan Internet Ralli Şampiyonası’na uyarlanıyor.


2008’de düzenlenen şampiyonada birincilik kupasını kucaklayan isim İbrahim Mercan olmuştu. Şampiyonada birinciliği elde eden İbrahim Mercan, özel nedenlerle katılamadığı için, yarışın ikincisi Necmi Hasbudak 25 Ocak’taki Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın son ayağında, gerçek bir ralli otomobili ile yarışa katılarak, parkuru tamamlamıştı.