Genel 12 MART 2010 / 13:59

"İnternet olmasaydı Obama belki de başkan seçilemezdi"

Obama'yı başkan yapan isimlerden David Plouffe, Turkcell Akademi için İstanbul'daydı.

Obama'yı başkan yapan isimlerden David Plouffe, Turkcell Akademi için İstanbul'daydı.


Seçim kampanyasını yürüttüğü Barack Obama'nın ABD Başkanı olmasında en büyük etken olduğu tüm otoritelerce kabul edilen David Plouffe, Turkcell Akademi Pazarlama Konferansları kapsamında geldiği İstanbul'da, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell çalışanları ve iş dünyası tarafından ilgiyle izlendi.

Seçimlerden sonra yazdığı kitabı en çok satanlar listesine giren, dünyanın en zeki 25 kişisi arasında gösterilen, başarısı çeşitli ödüllerle taçlandırılan Plouffe, 12 Mart Cuma günü, Conrad Otel'de düzenlenen konferansta "Online Pazarlama Teknikleri ve Kazanmak İçin Cesaret" başlıklı bir konuşma yaptı. David Plouffe, ABD Başkanlık seçimlerinde yürüttüğü kampanyada teknolojiyi ve insanı kullandığını ve bu nedenle başarılı olduğunu söyledi.

"Mobil teknolojileri kullanarak seçmenlere ulaştık"

Amerika'da özellikle gençlerin artık televizyon ve gazeteleri takip etmek yerine, tüm bilgilere internet ve mobil araçları ile ulaşmayı tercih ettiğini ve 2008'de gerçekleştirilen seçim kampanyasını da bunun üzerine kurduklarını belirten Plouffe başarılı stratejisini şöyle anlattı: "Obama'nın seçim kampanyası çok sıradışıydı. Kimse kazanacağını düşünmüyordu. Ama biz teknolojiyi ve insanları kullanarak bir kampanya yürüttük. İnsanlara telefonlarla, e-postalarla, mobil cihazlarından ve videolar göndererek ulaştık. Onların güvenlerini kazandık ve bizi desteklemelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirdik"

"İnternetten 500 milyon dolar topladık"

Barack Obama'nın çok iyi bir iletişimci olduğunu ancak internet ve mobil teknolojiler olmasaydı, belki de ABD başkanı seçilemezdi diyen Plouffe, "30 milyon seçmen ile Barack Obama arasında bir ilişki kurduk. Obama onlara, bu benim değil, bizim kampanyamız dedi. Teknolojiyi kullanarak insanların evlerine kadar girdik ve internet üzerinden 500 milyon dolar topladık. Bunlar olmasaydı başarılı olamazdık" şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun