Genel 17 MART 2010 / 15:22

Internet Explorer 9 ile yeni bir sayfa açılıyor

IE9, JavaScript motoru, HTML5 standardı ve gelişmiş teknolojileri ile web dünyasında yeni bir sayfa açmaya niyetleniyor.

IE9, JavaScript motoru, HTML5 standardı ve gelişmiş teknolojileri ile web dünyasında yeni bir sayfa açmaya niyetleniyor.


Microsoft, dünya çapında ön duyurusunu yaptığı Internet Explorer 9 ile web tarayıcı teknolojisinde yepyeni bir dönemi başlatma iddiasında. Kullanıcı deneyimini farklı bir boyuta taşımaya hazırlanan Internet Explorer 9, internet dünyasının gelişmiş uygulamalarını ve geleceğin web sitesi formatlarını oluşturmayı hedefleyen yazılım geliştiriciler açısından da etkili bir altyapı sunuyor. Internet Explorer 9, platformlar arasında geçiş rahatlığı ve performansının yanı sıra donanımın gücünü kullanan gelişmiş teknolojisiyle ses getireceğe benziyor.

Internet Explorer 9'la pek çok yenilikçi teknoloji geliyor. Internet Explorer 9 Platform Preview ile birlikte gelen Chakra adını taşıyan yeni JavaScript motorunun, yapılan testlerde Java ağırlıklı siteleri web tarayıcıya hızlı bir şekilde yüklediği görüldü. Ayrıca Internet Explorer 9'un günümüz web teknolojilerine verdiği destek sadece JavaScript ile sınırlı değil. Yeni nesil web sayfası yazım dili HTML5'i doğrudan tanıyan IE9, aynı zamanda DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destekliyor.

HTML5, hızla internet dünyasının temel standartlarından biri haline gelirken, Internet Explorer 9'un desteklediği SVG, web sayfalarında farklı belge yapılarını, özel şekilleri, koordinat sistemlerini, ölçü ve uzunluk birimlerini kullanmayı sağlıyor.

Yeni web tarayıcı CSS 3.0 desteği ise yuvarlak köşeli şekilleri, gerçek renk ölçülerini ve değişik renk ayarlarını kullanan dışarıdaki dünyayı daha iyi yansıtan farklı programlama arabirimlerinin yazımını kolaylaştırıyor.

Bütün bu teknolojilerin avantajlarını kendileri test etmek isteyen meraklılar ve web yazılım geliştiriciler, Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü ie.microsoft.com/testdrive/Default.html sitesinden indirebilir, bu sitedeki uygulamaları bizzat uygulayarak yeni sürümün performansı hakkında net bir fikir edinebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun