Genel 12 MAYIS 2010 / 13:07

Intel, Yeni Atom İşlemci Platformu ile atağa hazırlanıyor

Yeni Atom serisi geliştirilmiş internet deneyimi, çoklu görev, tam 1080p video desteği ve 3D özelliğiyle geliyor.

Yeni Atom serisi geliştirilmiş internet deneyimi, çoklu görev, tam 1080p video desteği ve 3D özelliğiyle geliyor.


Intel, daha önce kod adı "Moorestown" olan en yeni Intel Atom platformunu piyasaya sürdü. Bu yeni teknoloji paketi güç kullanımını önemli ölçüde düşürürken, Intel'i akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve diğer mobil el cihazlarını da içeren bir dizi cihaza daha güçlü hitap edebilir hale getirecek. Yeni işlemciler bir yazılım seçeneği olarak internet uygulamalarının çalıştırılmasında dikkate değer bir performans sunarken, HD video ile çok katılımcılı video konferansı da içeren çeşitli uygulamalardaki zorlu görevleri kolaylıkla yerine getirebiliyor.

Düşük güç ve etkin performans için tasarlandı

Platform, Intel Atom Processor Z6xx Serisi Ailesini (eski adı Lincroft SoC), Intel Platform Controller Hub MP20'yi (eski adı Langwell) ve özel bir Mixed Signal IC'yi (MSIC, eski adı Briertown) içeriyor. Bu yeni işlemciler önemli ölçüde güç tasarrufu sağlıyor. Boştaki güç kullanımı 50 kattan fazla düşerken, ses gücünde 20 kattan fazla, internette gezinti ve video senaryolarında 2-3 kat güç tasarrufu sağlıyor. Bu güç tasarrufu 10 günden fazla bekleme konumunda çalışmayı, ses dosyalarının 2 günden fazla çalabilmeyi ve 4-5 saate kadar internette gezinti ve video kullanımını karşılayacak kadar pil ömrüne karşılık geliyor.

Güç tasarrufundaki bu yenilikler, daha yüksek hesaplama performansı, daha zengin grafik, daha yüksek javascript performansı, Full HD 1080p video çözümleme ve 720p HD video kaydı desteğiyle birleştiğinde, sistemler PC benzeri bir görsel deneyime kavuşmuş oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun