Genel 19 ŞUBAT 2010 / 07:39

Intel ve Nokia güçlerini birleştiriyor

Nokia ve Intel, MeeGo platformunu oluşturmak üzere Moblin ve Maemo'yu birleştiriyor.

Nokia ve Intel, MeeGo platformunu oluşturmak üzere Moblin ve Maemo'yu birleştiriyor.


Nokia ve Intel, iletişim ve bilgisayar yakınsamasındaki önemli gelişmelere paralel olarak, MeeGo platformunu oluşturmak için, Moblin ve Maemo yazılım platformlarını birleştiriyor. MeeGo cep boyutunda mobil bilgisayarlar, netbooklar, tabletler, medya telefonları, bağlantılı TV'ler ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri dahil, birçok cihaz segmentinde çoklu donanım mimarilerini destekleyecek Linux tabanlı bir yazılım platformu. Bu açık yazılım platformu, endüstri inovasyonunu ve çok zengin çeşitte yeni internet tabanlı uygulama ve servisin pazara sunumunu hızlandıracak ve kullanıcı deneyimlerini daha heyecan verici kılacak. Nokia'nın ve diğer üreticilerin MeeGo tabanlı cihazların bu yıl içinde sunması bekleniyor.

MeeGo, birçok işlemci mimarisi için açık bir platform oluşturmak üzere Moblin'in en iyi yönlerini Maemo'nun en iyi yönleriyle birleştiriyor.Yüksek performanslı cihazlarda çalışan MeeGo yazılım platformu, görsel olarak zengin grafikler, çoklu görev, multimedya yetenekleri ve en iyi uygulama performansı eşliğinde ve geniş bir yelpazede internet, işlem ve iletişim deneyimleri sunuyor. MeeGo birçok cihaz çeşidiyle çalışabildiği için, kullanıcılar cihazlarını değiştirdiğinde dahi sevdikleri uygulamalarını koruyabilecek, böylece tek bir tür cihaza veya belli bir üreticiye bağlı kalınmayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun