Genel 27 NİSAN 2010 / 07:01

Intel'in sıkıntısı dizüstü pazarını vurabilir

Intel yongalardaki tedarik sıkıntısı dizüstü bilgisayar satışlarını büyük ölçüde etkileyebilir.

Intel yongalardaki tedarik sıkıntısı dizüstü bilgisayar satışlarını büyük ölçüde etkileyebilir.


Belli başlı teknoloji şirketlerinin ilk çeyrek karlarını açıklamasıyla tüketiciler kesenin ağzını yeniden açmaya başladı. Bilgisayarların artan satış talebi yonga üreticilerini de tetiklerken, Acer gibi şirketler bu yeni durum için pozisyon alıyor.

Ancak belli ki Intel bu beklenmedik artışa hazırlıksız yakalandı ve mobil yonga ihtiyacını karşılamak için yetersiz kaldı. Yonga üreticisi Intel'in Arrandale mikroişlemcilerinin tedarik sıkıntısı nedeniyle, Arrandale fiyatlarının yüzde 20 artacağı öngörülüyor.

Bu nedenle pek çok bilgisayar üreticisinin yeni dizüstü bilgisayar serilerini piyasaya sunma konusunda gecikebileceği söyleniyor.

Intel CEO'su Paul Otellini şirketin gereken işlemci talebini karşılaması konusunda biraz geride kaldığını itiraf ederek ikinci çeyrekte yonga üretimini artırarak bu baskının azalacağını düşündüğünü ifade ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun