Genel 13 NİSAN 2011 / 09:59

Intel Finlandiya’ya taşınıyor

Intel Nokia'dan işaret aldı Finlandiya’ya taşınıyor

Dev şirket iş ortaklarından Nokia’nın işçi çıkarmasını fırsat bilerek Finlandiya’da ilk aşamada 200 kişinin çalışacağı Ar-Ge merkezi kuruyor.

 Henüz açılmayan merkez için donanım ve yazılım mühendislerinin işe alınmaya başlandığı resmen açıklandı. Mobil cihazlar için geliştirilen MeeGo işletim sistemi için yakın bir iş ortaklığını bulunan Intel ve Nokia’nın arası Fin cep telefonu üreticisinin Microsoft’la anlaşması üzerine açılmıştı.

Microsoft tercihinin yaklaşık 5 bin kişinin işine mâl olması beklenirken Nokia bu yılın sonuna kadar Intel ile geliştirdikleri MeeGo platformuna sahip bir cihazı piyasaya sürme sözü vermişti.

Nokia’nın Symbian’ın geliştirmesinden sorumlu olduğu için işlerini kaybedecek mühendislerine Google, Skype ve Samsung gibi şirketler kapılarının açık olduğunu belirtmişti. Görünen o ki bu şirketlerin yanında Intel doğrudan ülkeye yatırım yaparak mühendisleri kapmayı hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun