Genel 12 KASIM 2009 / 13:11

Intel'den görme sorunu yaşayanlar için metin okuyan cihaz

"Intel Okuyucu" bir cep kitabı büyüklüğünde, 5 megapiksel kamerası ile basılı metnin fotoğrafını çekebiliyor ve metni okuyabiliyor.

"Intel Okuyucu" bir cep kitabı büyüklüğünde, 5 megapiksel kamerası ile basılı metnin fotoğrafını çekebiliyor ve metni okuyabiliyor.


İlk olarak bundan 36 yıl önce, disleksi sorunu olan Ben Foss bu sorununa yardımcı olan; basılı sayfaların okunabilirliğini sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Şimdi de Intel bu alana giriyor. "Intel Okuyucu" bir cep kitabı büyüklüğünde, 5 megapiksel kamerası ile basılı metnin fotoğrafını çekebiliyor ve metni okuyabiliyor. Şirket 1.499 dolarlık sistemin görme sorunu ve disleksi sorunu olan milyonlarca insana yardımcı olacağını umuyor.

Intel okuyucu, yaklaşık 5 yıl önce sağlık elektroniğinde ortaya çıkan fırsatları karşılamak için kurulan Intel dijital sağlık grubu tarafından geliştirilen üçüncü sistem.

İşlemcileri gibi, "Intel Okuyucu" şirketin yongaları ile oluşturulan bir cihaz. Cihaz, Intel Moblin mobil Linux işletim sisteminin yanı sıra; 4 Gbyte Intel flaş sürücü ve bir Atom işlemcisi kullanıyor. Bu 4 GB kapasiteli kart 600 işlenmiş sayfa ve 500 bin işlenmemiş metin sayfasına kadar yüklenebiliyor.

Şirket aynı zamanda kitapları sözcük dosyalarına dönüştürmek için taşınabilir bir cihaz sağlıyor. Intel taşınabilir yakalama istasyonu, birkaç saniye içinde bir sayfa yakalayan çevresel bir sistem ve küçük bir evrak çantası boyutuna katlanabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun