Genel 05 ŞUBAT 2010 / 20:36

Intel akıllı bilgi işlemi başlatıyor

Intel, düzenlediği bir etkinlikte 2009 yılını değerlendirdi, 2010 hedeflerini paylaştı.

Intel, düzenlediği bir etkinlikte 2009 yılını değerlendirdi, 2010 hedeflerini paylaştı.


Intel'in "Turbo Party" konseptiyle düzenlediği etkinlikte, akıllı bilgi işlem çağını başlatacak yenilikçi teknoloji Intel Turbo Boost Technology‘yi de içeren yeni Intel Core işlemci ailesi tanıtıldı. Intel'in yeni çözümleri, masaüstü ve mobil bilgisayarlardan ATM'lere ve tıbbi ekipmanlara kadar çok çeşitli cihazlara akıllı performans özelliği kazandırıyor.

2009 yılında krizden etkilenerek bir durgunluk yaşayan bilişim sektörünün 2010'un ikinci yarısında toparlanmaya geçmesini beklediklerini belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, şunları ifade etti: "Henüz yılın çok başında olmamıza rağmen ufukta daha iyi günlerin bizi beklediğini ve artık, ekonomik krizden daha fazla bahsetmeyeceğimizi düşünüyorum. Sektörün 2010 yılının ikinci yarısında toparlanmaya geçmesi, 2011 yılında da tekrar çift haneli büyüme rakamlarına ulaşması bekleniyor. Telekom yatırımları, sosyal ağların gelişimi ve 2009'da hayatımıza giren 3G teknolojisi sektörümüz için önemli bir fırsat. Intel de insanlığı geleceğe taşıma vizyonunun bir parçası olarak, bu gelişim ve girişimlerin her alanında öncü olacak."

Intel'in ödüllü "Nehalem" mikromimarisine dayanan 2010 Intel Core işlemci ailesi, ihtiyaca göre performans sağlayan akıllı Turbo Boost Technology'yi de içeriyor. Bu yeni masaüstü, mobil ve gömülü işlemciler, müzik, oyunlar, videolar, fotoğraflar, sosyal ağlar ve yaygın olarak kullanılan diğer zorlu uygulamalarda akıllı bir şekilde performans gösteriyor. Kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında performans sağlarken, ihtiyaç duymadıklarında işlemci çekirdeklerini kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor ve enerji tüketimini azaltıyor.

Ayrıca, tümüyle yeni 2010 Intel Core işlemcilerin kullanıldığı çok ince dizüstüler, bir inçten daha ince sistemler için performans, şıklık ve uzun pil ömrü dengesini sağlıyor. Yeni işlemci ailesi ayrıca bilet kiosk'leri ve kendi kendini kontrol eden makineler, ATM'ler, dijital levhalar, tıbbi ekipmanlar, iletişim ekipmanları ve endüstriyel makineleri gibi çok çeşitli cihazlarda da kullanılabiliyor. Bu sayede bir banka veya perakende mağazasındaki sistem sahipleri, ATM'lerini, kiosk'larını ve akıllı yazar kasalarını daha iyi yönetebilecek. Söz konusu cihazlar iş yükünü optimize edip enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra bağlandıkları ağı uzaktan yönetebilme ve daha etkin reklam kampanyaları için video analitiğine dayanan ölçümleri toplayabilme gibi becerilere sahip olabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun